Byggahus.se
jag har en ca 1500kvm stor gräsmatta med lerjord, den dränerar knappt alls, och är mest en hemvist för klöver och mossa,
behöver tillsätta rejält med sand och hålpiplufta den, men hittar inget företag som kan hålpiplufta en gräsmatta, bor i norra stockholm/uppsala och tar gärna emot tips.

tycker inte det ska vara omöjligt att som privatperson få tag i en hålpipluftare, varje golfbana har ju en, och varje fotbollsplan hålpipsluftas ju?

är det någon i övrigt som vet hur man beräknar åtgången av sand i ton?
 
Sand väger väl (?) 1.5 ton per kbm? Räkna ut volymen på piporna minus uppskattat spill så får du lätt fram volymen.
 
mycket sant blir det, nu återstår bara svårigheten att skapa hålen att hälla sanden i, inte kan väl jag vara den första som har behov av att lufta gräsmattan?
 
Jag skulle absolut behöva, men har aldrig hört talas om hålpipluftning förut. Jag följer tråden med spänning.

Vi har gräsmatta på stenhård lerjord (gammal sjöbotten). Det första problemet jag ser är väl hur man kommer ner till leran. Grässvålen är ju kanske någon dm tjock. Hur långa pipor använder man? Kan man göra det för hand med ett litet rör?
 
Vi andra brukar vertikalskära gräsmattan vid behov. Toppdressa med sand om man har lerjord.
 
att vertikalskära kapar rötterna på gräset, och låter gräset få fler skott, jag har inget gräs att klippa rötterna på dessvärre, de hålpipor som används på golf-greener går ner till 12cm, vilket tydligen räcker, varje golf-green och (välskött) fotbollsplan hålpipsluftas årligen, men det verkar inte vara så enkel tjänst att köpa in som privatperson.
 
laggmunk skrev:
att vertikalskära kapar rötterna på gräset, och låter gräset få fler skott, jag har inget gräs att klippa rötterna på dessvärre, de hålpipor som används på golf-greener går ner till 12cm, vilket tydligen räcker, varje golf-green och (välskött) fotbollsplan hålpipsluftas årligen, men det verkar inte vara så enkel tjänst att köpa in som privatperson.
Du kanske ska ringa en golfbana? (men jag anar att de inte kommer vara så pigga på idén...)
 
ImageUploadedByTapatalk1367092373.220010.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Hittade denna i samfällighetens förråd idag. Lastade på ett gäng stenar på "hyllan" o släpade runt den över gräsmattan.
Så nu kanske min blöta matta andas lite mer...
Vertikalskärare modell äldre?
ImageUploadedByTapatalk1367092545.068236.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
KSAB Golf säljer ut manuella luftare med hålpipor till halva priset just nu:

http://shop.ksabgolf.se/gronyteskotsel/luftningsverktyg--understal-c-176-1.aspx

Funderat på att inhandla en, men frun som tycker jag lägger alldeles för mycket tid på mattan som det är skulle väl undra vad det är för nytt redskap som hänger i förrådet ;)

För er som undrar vad det handlar om - (bild)googla "lawn coring" aller "lawn aerator". Tex: http://gardenofeaden.blogspot.se/2011/04/how-to-improve-drainage-in-lawns.html

/A
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.