Vi bygger med Eksjöhus nu. Extra grundarbete tillkommer i vårt fall med ca 250 000 för pålning samt en mindre summa för extra fyllnadsmassor. Så eftersom hustillverkaren inte känner till markens beskaffenhet så tillkommer det ju inte så sällan lite saker. Värt att göra en geoteknisk undersökning om man inte har koll på tomten.
Vad är det för hus ni bygger och hur mycket kostar pålningen? Hur djupt och hur många pålar? Fast eller löpande pris? Vi fick påla för vårt Prio Två nämligen.
Nu har vi varit och träffat Eksjöhus igen och förhandlat lite samt fått lite mer info.
Nedan kan du se ny kalkyl där garage också är inräknat. Vad jag fick veta vid det mötet är att Eksjöhus kör med generalentreprenad för sina hus vilket jag inte kände till sedan innan. Vi fick då mer information om deras byggare som de använt i 7 år och närmare titt på det företaget så såg det positivt ut.
Försökte också förhandla lite om att kunna få lite extra tillval i priset som bubbelbad, centraldammsugare, mediacentral och geoteknisk undersökning men säljaren hävdade att Prio2 huset redan är så prispressat så de har knappt någon marginal kvar. Hur som helst, blir det så att vi nu väljer att skriva kontrakt med Eksjöhus i slutändan så kommer jag pressa säljaren om att få med dessa i priset.
Vad är det för hus ni bygger och hur mycket kostar pålningen? Hur djupt och hur många pålar? Fast eller löpande pris? Vi fick påla för vårt Prio Två nämligen.
EH Trend med garage. Det blev 28 pålar, totalt 357 m. Pålningen kostade ca 133 000 och förstärkt platta 117 000. Priset var löpande. Vad gick de på för er då?
Alla priser i Umeå, grundpriser utan tillval
Prio 2, 2.402.000
MOVE så kan du bygga huset på hemsidan för att få ett pris direkt
tidlös 06 2.600.000 nyckelfärdigt. Inte efterfrågat hus men materialsats på hemsidan går på 972 så då kan du få en känsla.
LB optimal 148 2.239.000, inte efterfrågad modell men övervåningen är inredd.
LB optimal 158 1.960.900 på hemnets bygga nytt site, utan övervåning
Jag råder dig till att maila säljarna då priserna för entrepenaden, frakt osv skiljer sig så mkt.
På prio 2 använde eksjöhus ett byggföretag i vännäs, det är 3 mil bort.
Nu när dom använder ett lokalt umeå företag har priset sjunkit med nästan 100k.
EH Trend med garage. Det blev 28 pålar, totalt 357 m. Pålningen kostade ca 133 000 och förstärkt platta 117 000. Priset var löpande. Vad gick de på för er då?
Vi landade på 16 pålar med snittdjup på 12 meter. Kostade ca 80000:-. Plattan vet jag inte exakt vad den kostade.
Löpande kostnad på pålning.
Tänker du på priset så framgår det väl hyfsat på hemsidan under bygg online.
Tänker även process. När det gäller priset så tror jag endast det är leveransklart. Fick det till strax under 1,6 med en massa tillval, tvivlar på att det är med arbetskostnad, grund och liknande. Är även intresserad av att bygga garage. Därför jag tänkte om det finns någon som kan ge mig en klarare helhetsbild av vad det faktiskt kostade dem.