1 269 386 läst · 21 573 svar
1269k läst
21,6k svar
För tidigt att köpa elbil? Räckvidd
Jag är i alla fall lite sugen på att stoppa Rysslands krig med Ukraina, och sen låta Saudi-Arabien hitta en ny stor oljefyndighet och slutligen få igång ett nytt virus liknande Corona, så folk jobbar hemifrån.P Pin skrev:
Då borde bensinpriset bli lite mer lagom
Jag sätter igång imorgon, det är kanske inte klart nästa vecka, men någon gång i April, kanske redan den 1:a, så kommer ni få se OK bensin och diesel-priser.
Och alla idioter som köpt elbil kommer gråta.
OBS, detta inlägg innehöll inte ett uns ironi ...
Allvetare
· Tullinge
· 5 148 inlägg
Så din lösning är tvinga folk att flytta.?P Pin skrev:Därför att så många hävdar att detta är något som inte går att ändra på. Nej jag tvingar ingen, men det är ju mycket klagan på att det är dyrt, så jag föreslår en lösning. Men egentligen är man väl priviligerad om man både bor och arbetar på de platser man valt och trivs med.
De flesta klarar att cykla längre än en mil, men få vill göra det. Jag har två mil till jobbet och cyklar på 45 min, kollektivtrafik tar 60 och bil tar 30 om jag kör innan någon annan är vaken och sedan 35 till 60 min beroende på tidpunkt. Då bor jag i Stockholm. Har man förmånen att bo utanför storstäderna kör kanske bussen två mil snabbare och bilåkandet går fortare så cykeln framstår relativt sämre med sina 45 min.
Orkar man inte trampa så snabbt finns som sagt elcykel och moped som prisvärda alternativ.
Just nu är det inte politikerna som hittat på bränslepriserna. Det är en följd av annat som möjligen politikerna borde förutsett och förebyggt men det har inte funnits väljarstöd för det. Själv är jag en av få som håller demokrati högre än miljön, eller något annat. Alltså att vi borde gjort oss oberoende av och bekämpat diktaturer för länge sedan istf miljöarbete och det bistånd dom vi gett.
Men i trådens ämne är ju då oavsett elbilen en väg ut ur allt detta. På sikt har alla råd att köpa en. Ja snart kanske man inte har råd att inte köpa en..
Det finns generellt alltid två alternativ: acceptera situationen som den är, eller ändra på något. Du tycks inte acceptera dagens situation så vad tänker du förändra?
Vad man kan göra? se till att politikerna sänker skatten på bensin. Eftersom alla klarar att cykla 6mil om dagen så borde det inte vara omöjligt.
Du har fel i det mesta här. Man cyklar inte 2 mil på 45 min, t ex . Men ni i stan kommer snart att märka, när hela landets resurser inte längre kommer flödande in till stan. Folk behöver billiga bilar och billigt bränsle. Rika knösar i stan är bara totalt snurriga och fattar inget.P Pin skrev:Därför att så många hävdar att detta är något som inte går att ändra på. Nej jag tvingar ingen, men det är ju mycket klagan på att det är dyrt, så jag föreslår en lösning. Men egentligen är man väl priviligerad om man både bor och arbetar på de platser man valt och trivs med.
De flesta klarar att cykla längre än en mil, men få vill göra det. Jag har två mil till jobbet och cyklar på 45 min, kollektivtrafik tar 60 och bil tar 30 om jag kör innan någon annan är vaken och sedan 35 till 60 min beroende på tidpunkt. Då bor jag i Stockholm. Har man förmånen att bo utanför storstäderna kör kanske bussen två mil snabbare och bilåkandet går fortare så cykeln framstår relativt sämre med sina 45 min.
Orkar man inte trampa så snabbt finns som sagt elcykel och moped som prisvärda alternativ.
Just nu är det inte politikerna som hittat på bränslepriserna. Det är en följd av annat som möjligen politikerna borde förutsett och förebyggt men det har inte funnits väljarstöd för det. Själv är jag en av få som håller demokrati högre än miljön, eller något annat. Alltså att vi borde gjort oss oberoende av och bekämpat diktaturer för länge sedan istf miljöarbete och det bistånd dom vi gett.
Men i trådens ämne är ju då oavsett elbilen en väg ut ur allt detta. På sikt har alla råd att köpa en. Ja snart kanske man inte har råd att inte köpa en..
Det finns generellt alltid två alternativ: acceptera situationen som den är, eller ändra på något. Du tycks inte acceptera dagens situation så vad tänker du förändra?
Ibland ändrar sig saker i samhället och i omvärlden, eller ja det gör det väl hela tiden iofs.Bananskalare skrev:
Så man måste ibland finna lösningar och nya vägar.
Visst hade vi kunnat haft kvar en skattefinansierad TEKO-industri och varvsindustri, och pumpat in miljarders skattekronor årligen, bara för att inte göra att flera tusen personer skulle behöva förändra något. Men det hade du fått betala (och jag).
Visst hade vi kunnat låta det vara kvar bly i bensinen bara för att en del gammal-entusiastbilsförare ska behöva slippa blanda i blyersättningsmedel, till kostnad för allas långsamma förgiftning.
Visst hade vi kunnat tvinga samhället kvar i bruksortsmentaliteten, där alla jobbar på bruket och bara kan gå/cykla till jobbet, och stannat kvar på 1800-talet i utvecklingen.
Det är nog bara att inse att samhället nu igen håller på och förändras lite snabbare än vanligt, och den som kommer mest helskinnad ut ur det är den som ser rätt i kristallkulan och anpassar sig.
Förändringar skapar alltid både vinnare och förlorare.
Och de är smärtsamma när de sker (för många), men samtidigt ser det ofta bra ut i backspegeln, inte hade jag velat pumpa in pengar i dödsdömd industri, eller ha bly på jordgubbarna eller att vi ska vara kvar i 1800-talets brukssamhällen.
Är det så svårt att förstå vad som skrivs? Nej, @Pin vill inte tvinga någon att flytta. Eller att cykla. Eller att byta jobb.Bananskalare skrev:
Det som påvisas är helt enkelt att om situationen som den är inte fungerar måst något förändras.
Har man inte råd att bo där man bor, med det jobb/lön man har och åka bil. Då får man antingen dra ner på bilåkandet (kan vara lika med att cykla till jobbet, eller något annat), flytta till ett billigare boende, byta jobb eller något annat av ungefär 1000 olika saker.
Man kan säga upp sitt tv och internetabonemang, sluta äta hummer varje torsdag, starta massörverksamhet i garaget, sluta köpa handväskor för 10k i månaden, sälja hunden, sälja en njure på svarta marknaden osv. Allt beroende på vad man har för nuvarande situation och möjligheter.
Som sagt, om nuvarande situation inte fungerar, är det då väldigt hjälpsamt att sätta sig på internet och säga "fan vad synd det är om mig"? Blir det bättre då eller behöver något förändras? Vad (som du kan styra över) tycker du att man ska förändra?
Man kan absolut försöka påverka politiker! I min erfarenhet är det dock en ganska långsam, och osäker väg att förlita sig på.
Tittar man historiskt på det är det tydligt att om man håller kvar vid det gamla (för länge) så är risken stor att man hamnar bland förlorarna.Mikael_L skrev:
Utvecklingen kräver att vi förändrar våra vanor och anpassar oss, ibland till det bättre och ibland blir det lite mindre bra. Oftast tycker jag det blir ungefär lika bra, bara anorlunda. Vilket i och för sig verkar vara det stora bekymret för många idag.
Men berätta då du som vet hur fort man cyklar. För mig tar mina 19,8 km oftast strax under 45 på morgonen och strax över på kvällen. Men jag är kanske inte representativ med min relativt höga ålder och min gamla MTB med traktordäck. Elcykel gör Max 25 utan ansträng så du kan lätt räkna tiden för din sträcka.K Karl Olssvan skrev:
Men det är ju de ändliga resurserna jag föreslog att spara på?
Billiga bilar finns det i överflöd, men de är inte alltid billiga att köra. Vad är priset enligt dig när bränslet är billigt, och hur ska du åstadkomma den prisnivån?
Nej min lösning är att utvärdera alla alternativ.Bananskalare skrev:
Sänkt skatt är möjligen en långsiktig förändring. Om du tror att detta kommer att ske, så kan du ju luta dig tillbaka och låta allt annat vara lika som innan.
Jag kan ge dig en länk. https://trafikistan.se/hur-fort-cyklar-folk/ Man går ca 5 km/h och cyklar ca 15-20 km/h dvs det tar 1 timma som bäst om du för fort och inga hinder. Och då ska du orka hålla den farten så länge. Nej där du kör är det kortare sträcka.P Pin skrev:Men berätta då du som vet hur fort man cyklar. För mig tar mina 19,8 km oftast strax under 45 på morgonen och strax över på kvällen. Men jag är kanske inte representativ med min relativt höga ålder och min gamla MTB med traktordäck. Elcykel gör Max 25 utan ansträng så du kan lätt räkna tiden för din sträcka.
Men det är ju de ändliga resurserna jag föreslog att spara på?
Billiga bilar finns det i överflöd, men de är inte alltid billiga att köra. Vad är priset enligt dig när bränslet är billigt, och hur ska du åstadkomma den prisnivån?
Det finns inte alls en massa gamla bilar, Det börjar redan nu bli en enorm brist på gammal bilar. Priset har också stiget enormt mycket på sista tiden. Jag har försökt spara så att jag kan köpa en annan bil. Men det går inte spara och priset på en 2007 Opel Corsa har stigit massor. Förr för 2 månader. Kostade de 25000 nu nu kostar de 35000 , men det finns inte längre några att köpa. Alla är sålda. Så det kommer inte att funka.
Att göra korkade saker är aldrig smart. Det finns folk som påstår "det blir som det blir, det går inte att förändra" Det är helt fel. Det är människan som skapar verkligheten vi lever i. Det som tänks blir också vad som blir i verkligheten. Och nu börjar många se att de inte gillar hur saker blir. Då kanske det är dags att inse att de har tänkt fel. Man ska spara på det som är bra. Det stora felet är att många tror att utveckling och förändring är något positivt - alltid. Men något som absolut ska ske med höginkomsttagare. De måste absolut blödas på mer av sina pengar och så kommer det snart att bli.pjodden skrev:
Tittar man historiskt på det är det tydligt att om man håller kvar vid det gamla (för länge) så är risken stor att man hamnar bland förlorarna.
Utvecklingen kräver att vi förändrar våra vanor och anpassar oss, ibland till det bättre och ibland blir det lite mindre bra. Oftast tycker jag det blir ungefär lika bra, bara anorlunda. Vilket i och för sig verkar vara det stora bekymret för många idag.
Allvetare
· Tullinge
· 5 148 inlägg
Men är det inte skillnad när folk tvingas söka nya jobb för att ortens största arbetsgivare lägger ner, mot att tvingas byta arbete för att staten höjer bensinskatten?Mikael_L skrev:
Ibland ändrar sig saker i samhället och i omvärlden, eller ja det gör det väl hela tiden iofs.
Så man måste ibland finna lösningar och nya vägar.
Visst hade vi kunnat haft kvar en skattefinansierad TEKO-industri och varvsindustri, och pumpat in miljarders skattekronor årligen, bara för att inte göra att flera tusen personer skulle behöva förändra något. Men det hade du fått betala (och jag).
Visst hade vi kunnat låta det vara kvar bly i bensinen bara för att en del gammal-entusiastbilsförare ska behöva slippa blanda i blyersättningsmedel, till kostnad för allas långsamma förgiftning.
Visst hade vi kunnat tvinga samhället kvar i bruksortsmentaliteten, där alla jobbar på bruket och bara kan gå/cykla till jobbet, och stannat kvar på 1800-talet i utvecklingen.
Det är nog bara att inse att samhället nu igen håller på och förändras lite snabbare än vanligt, och den som kommer mest helskinnad ut ur det är den som ser rätt i kristallkulan och anpassar sig.
Förändringar skapar alltid både vinnare och förlorare.
Och de är smärtsamma när de sker (för många), men samtidigt ser det ofta bra ut i backspegeln, inte hade jag velat pumpa in pengar i dödsdömd industri, eller ha bly på jordgubbarna eller att vi ska vara kvar i 1800-talets brukssamhällen.
Vi har sett samhällen dö ut för att ortens största arbetsgivare försvinner. Det händer hela tiden.
Men att behöva se samhällen försvinna för att bensinskatten är för hög.
Att försöka sänka skatten är väl ett väldigt bra sätt att förändra sin situation. För visso är det inte lätt, det för med sig att man kommer att bli politiker bara där nånting negativt.
Sen gäller det att få folk att rösta på rätt parti.
Att flytta är inte så lätt. det kan mycket väl bli dyrare.
Att hitta nytt jobb är inte så lätt för alla.
cykla? Jag är skeptisk till att folk tycket 3mil okej. Tror det ofta räcker med en 1mil.
Du får kolla blocket...K Karl Olssvan skrev:Jag kan ge dig en länk. [länk] Man går ca 5 km/h och cyklar ca 15-20 km/h dvs det tar 1 timma som bäst om du för fort och inga hinder. Och då ska du orka hålla den farten så länge. Nej där du kör är det kortare sträcka.
Det finns inte alls en massa gamla bilar, Det börjar redan nu bli en enorm brist på gammal bilar. Priset har också stiget enormt mycket på sista tiden. Jag har försökt spara så att jag kan köpa en annan bil. Men det går inte spara och priset på en 2007 Opel Corsa har stigit massor. Förr för 2 månader. Kostade de 25000 nu nu kostar de 35000 , men det finns inte längre några att köpa. Alla är sålda. Så det kommer inte att funka.
https://www.blocket.se/annonser/hela_sverige/fordon/bilar?cg=1020&mye=2008&mys=2006&q=Opel Corsa
Jag orkar och kan inte gå in på detaljer, för de vet jag inte.Bananskalare skrev:
Men är det inte skillnad när folk tvingas söka nya jobb för att ortens största arbetsgivare lägger ner, mot att tvingas byta arbete för att staten höjer bensinskatten?
Vi har sett samhällen dö ut för att ortens största arbetsgivare försvinner. Det händer hela tiden.
Men att behöva se samhällen försvinna för att bensinskatten är för hög.
Att försöka sänka skatten är väl ett väldigt bra sätt att förändra sin situation. För visso är det inte lätt, det för med sig att man kommer att bli politiker bara där nånting negativt.
Sen gäller det att få folk att rösta på rätt parti.
Att flytta är inte så lätt. det kan mycket väl bli dyrare.
Att hitta nytt jobb är inte så lätt för alla.
cykla? Jag är skeptisk till att folk tycket 3mil okej. Tror det ofta räcker med en 1mil.
Dessutom var mitt resonemang ganska generellt hållet. Även om jag nog faktiskt tror att fossileran kommer förändras, dvs ta slut, inom en överskådlig framtid.
Men den exakta vägen till en fossilfri värld vet jag naturligtvis inte. Så därför har jag inte så mycket input till hur skatter och samhällen och allt kommer förändras, och vad som kommer ske först och vad som kommer sist.
Men jag är rätt övertygad att om en sådär 15-30 år framåt så kommer den fossila energin ha blivit ganska marginell, åtminstone kommer inte privatpersoner använda sig av den i någon större utsträckning.
Visst kan jag ha fel, men då har t.ex. även alla världens biltillverkare också fel, och satsar på fel häst nu. Det tror jag inte de gör.
Så det jag gör nu är att fundera och planera över den framtiden, som jag är säker på att den ändå kommer, jag lägger inte min energi på att försöka hålla kvar det gamla något år extra, ty det slaget kan jag omöjligt vinna. Det kan nog inte heller våra politiker.
Renoveringsnovis
· 283 inlägg
Tänk om, en tråd, om elbilar, kunde handla om elbilar och inte fossilbränslepriser, det hade varit en intressant tråd. Tänk om det fanns en miljon andra ställen att diskutera fossilbränslepriser på, det hade varit häftigt att se... 