När vi renoverade hallen byggde jag ett eget måttanpassat skoskåp för att få ordning på röran med familjens alla skor. Innan skoskåpets tid var hallen en enda röra.
Till skåpet använde jag en mdf-skiva som ram, köksluckor från Ikea (Bodbyn, 60x60 cm), täcksida till kök från Ikea (Förbättra) som sidostycke, limträskiva från Biltema som bänkskiva (egenfräst kant).
Som hyllplan i skåpet använde jag mig av vita gardinstänger från Ikea och till botten på insidan av skåpet skar jag in en gummimatta avsedd till bilar från Biltema.
Måtten på skåpet... höjd: 75 cm, bredd 126 cm, djup 37 cm.
Renoverad hallen i huset byggt 78 och var i behov av bättre förvaring och kappavhängning. Gjorde ett litet "Ikea-hack" med köksstommar och köksluckor (Bodbyn) från Ikea.
Såg en Verner Panton Moon lamp i metall i en affär och tyckte den var riktigt snygg, men alldeles för dyr. Så, jag byggde en egen i trä, från eget huvud (fann aldrig någon ritning), hemma i köket i lägenheten. Basade remsor av furu (det var vad jag fick tag i då) i en hemmabyggd "låda" av spirorör, folie och en gammal tepanna. Blir ett trevligt varmt ljus i rummet då lamellerna släpper igenom ljus.
Med inspiration från en möbelsnickarskola i England där eleverna första terminen fick tillverka sin egen hyvelbänk gav jag mig i höstas på ett sådant ”gesällprov”. Designen är en mix av olika stilelement från Christopher Schwarz hyvelbänksböcker och en del egna funderingar.
Några fakta, längd 2250 mm, djup 950 mm och höjd 930 mm. Vikt färdig bänk med inredning c:a 450 kg. Material, massiv bok och valnöt, dekorelement i björk, inredning i Valchromat. Framtång från hovartercustomvise.com och sidotång från Axminster. Tångytorna klädda med limmat skinn. Ytbehandling av hela bänken med två lager Osmo hårdvaxolja.
Bänkskivan uppdelad i två längsgående halvor, tre enkelt borttagna förvaringslådor utgör mittsektionen. Medvetet är mittlådorna kortare än bänken för att medge sågning för högerhänta vid kortsidan. Avståndet mellan bänkskivan och inredningen är precis lagom för att kunna använda ”holdfasts”. Höjden från golvet tillräckligt för dammsugaren. Hålsystemet är ¾ tum för att få tillgång till större mängd bänktillbehör. Tio lådor som är 750 mm djupa ger mycket förvaring. Facket till vänster tänkt att ha till möbeldelar under produktion. Alla fogar mellan ben/överliggare och längsgående element är kilade limmade tappfogar (wedged tenons) vilket med tanke på de bärande delarnas konstruktion i 90x90 mm massiv bok ger en oerhört vridstyv konstruktion.
Har nu använt bänken ett halvår och är mer än nöjd. Har inte behövt flytta den ännu men det är givetvis lite bökigt med tanke på vikten, å andra sidan rubbar den sig inte ur fläcken även vid tyngre hyvling. Var lite svårt att börja arbeta med den eftersom gränsen mellan möbel och ”verktyg” var lite suddig, men jag har kommit över det nu. Totalt sett ett mycket roligt projekt.
[bild]
[bild]
[bild]
[bild]
[bild]
[bild]
Renoverad hallen i huset byggt 78 och var i behov av bättre förvaring och kappavhängning. Gjorde ett litet "Ikea-hack" med köksstommar och köksluckor (Bodbyn) från Ikea.
Tror jag måste riva min fula hall nu när jag ser det här.
Urna i ask och valnöt. Tack till @Ola C för hjälp m fotografering!
[bild] [bild]
Daniel_N skrev:
Urna i ask och valnöt. Tack till @Ola C för hjälp m fotografering!
[bild] [bild]
F'låt för sen återkoppling. Men det är OK att stänga ner denna dela av forumet nu. Skapa ett ny forumtråd som heter: "Posta era näst bästa verk för allmän beskådan"
Och sedan en länk till denna!!
Helelektrisk. Ingen hydraulik.
4WD och 4WS. Dual end.
[bild]
Wow! Jag är mäkta imponerad!
Massa frågor poppar upp.
Har du följt någon färdig ritning eller konstruerat allt själv?
Svetsat ramen, skopan och allt själv?
Vilka batterier har du använt dig av?
Motorer?
Har du använt färdiga linjära ”actuators”? (Vet inte vad de heter på Svenska.) Har sett att många actuators kan vara starka, men långsamma?
Har du dokumenterat bygget någonstans på nätet? Skulle verkligen vilja se en byggtråd eller video!