Köpte en kristallkrona på auktion som kom med följande lamppropp, in i den gick bara två sladdar (alltså ingen grön/gul=jord). Betyder det att den är ojordad då?
Bor i ett hus från 2009 där hälften av alla takkontakter är kronkontakter och den andra hälften är den nya standarden (ja, skumt att de har blandat).
Men i den stickproppen jag har köpt till nu går det ju också bara två sladdar (brun/blå), kan jag koppla ihop gamla kristallkronan med nya lampproppen med en sockerbit?
Varför har inte den nya lampproppen en grön/gul kabel? När är det egentligen jordat och inte? Förstår inte för ibland känns det som det är jordat utan den sladden?
Köpte en kristallkrona på auktion som kom med följande lamppropp, in i den gick bara två sladdar (alltså ingen grön/gul=jord). Betyder det att den är ojordad då?
Nej, denna stickpropp tyder på att det är en gammal armatur av en sort (klass 0) som endast får användas i isolerade rum med ojordade vägguttag.
Men stickproppen kan vara bytt så den säger egentligen ingenting. Du får titta närmare på armaturen. Är den gammal eller ny? Finns det en märkskylt?
Den där lampproppen är ojordad och av gammal typ. I en lägenhet från 2009 ska det inte existera några uttag där den passar (kronuttag), således är din fasta installation felaktig och bör åtgärdas.
Vad gäller själva armaturen så är den som Bo säger sannolikt klass 0, dvs otillåten att använda i utrymmen som inte är isolerade (dvs t.ex. rum från 2009 som har jordade vägguttag). Dock kan det ju vara så att det är dubbelfel och att armaturen är nyare. Bilder på armaturen hjälper mycket.
Ja, om den är dubbelisolerad. Titta på ett jordat uttag, både lampvarianten och vanliga, du kommer se att ojordade stickproppar inte passar i dem. Däremot passar jordade stickproppar i ojordade uttag. Hur sakerna passar ihop har med skyddet att göra. Stickproppar på dubbelisolerade apparater passar i alla uttag eftersom de inte är beroende av en extern faktor (jordning eller isolerad miljö) för skydd.
Den lampan ser ju ut att vara gammal, och då av den s.k. klass 0 som varken är dubbelisolerade eller avsedd att skyddsjordas. Det finns idag ingen stickpropp att sätta på den som får användas. Så lampan behöver byggas om till dubbelisolerat utförande. Kanske räcker det att syna den närmare av ett tränat öga för att göra bedömningen att den håller dubbel isolering. Kanske behöver kablaget och lampsocklarna bytas.
Den får idag endast användas i rum med ojordade vägguttag, vilket bygger på att rummet är helt isolerat från jord, vilket medger att lampan får bli strömförande. Men jag rekommenderar ju att lampan ses över så att den kan användas i moderna hem. Om huset är byggt 2009 så har ni inga isolerade rum.