Byggahus.se
Hej!

Nybörjare inom allt som har med hemmafixa att göra.
Här hemma, en bostadsrätt, har vi behövt byta diskmaskin. När vi ska koppla in slangen är det dock så att slangen som finns för avlopp inte riktigt ryms mellan vägg och avloppsröret. Vad jag förstår kan man eventuellt köpa ett vinklat rör för avloppet som kanske skulle hjälpa men jag är osäker så undrar om någon med lite mer kunskap kan vägleda?

Bifogar bild på hur det ser ut. Röret (med svarta grejen på) där slangen ska in och det lilla mellanrummet mellan den och vägg. Tidigare diskmaskin var ju inkopplad men tänkte ju inte på att notera hur de fått in slagen.
 
  • Avloppsrör och slang med knapp plats mot väggen, behov av vinklat rör för installation.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det går inte att vrida röret från diskhon?
Vet inte om en vinklad bit är så bra man vill väll inte ha skarpa svängar tänker jag, det trycker väll på rätt bra.
 
Tack för förslaget! Testade men det gick inte vrida nåt. Börjar tro att vi kanske får ändra om med rören helt och hållet. Tidigare boende verkar ha gjort nån egen lösning förra gången.
Tack för svaret!

T TheGame skrev:
Det går inte att vrida röret från diskhon?
Vet inte om en vinklad bit är så bra man vill väll inte ha skarpa svängar tänker jag, det trycker väll på rätt bra.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.