7 450 läst · 20 svar
7k läst
20 svar
Trekantiga huset i Viken
Sida 1 av 2
På konsumentens sida
· 2 938 inlägg
Det är ovanligt att vi ser svenska hus i form av en trekant, där taket dragits ner på hela långsidornas fasad. Det finns dock ett i Viken vi ska titta på nu.
Du kan läsa artikeln här: Trekantiga huset i Viken
Du kan läsa artikeln här: Trekantiga huset i Viken
Riktigt ballt hus. Förvånansvärt mycket ljusinsläpp, av fasaden att döma så kan man tro att det ska vara lite mörkt och murrigt invändigt.
Förutom att man kan tycka att det ser roligt och intressant och avvikande ut kan jag inte se en enda praktisk eller ekonomisk eller annan fördel. Om formen på något sätt relaterade till omgivningen eller klimatet vore det intressant. Nu är det bara smålustigt.
Renoveringsnovis
· Vassbacken Västra Götaland
· 523 inlägg
Får en liten känsla av "billigt" både på ut och insida, originellt visst, men absolut inte innovativt.
Köksfixare
· Linköping
· 4 inlägg
Ett A-frame hus kan se otroligt härligt ut i rätt miljö. Sidorna är speciellt lämpade för kraftigt snöfall. En kortsida av glas med en öppen sektion mellan våningsplanen är ett personligt måste. Att slå upp detta relativt dunkla bygge i snöfattiga Skåne är ett mysterium.
Elektroniktokig
· 2 435 inlägg
Det är väl högst personligt men mitt stackars tråkiga prefabhus från 2017 hade jag gladeligen bytt ut mot ngt sådär snyggt.

BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 37 498 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 37 498 inlägg