Byggahus.se
Hej.

Infällda uttag är ju mycket snyggare än utanpåliggande. Men de måste monteras i en väggdosa, och i mitt 70-talshus så finns inga dosor. De dosor jag sett är ganska stora blaffor med tre anslutningar för rören. Det känns som om man skall sätta in en sådan så måste man ta upp ett jättehål och sedan behöver hela rummet tapetseras om. Finns det dosor som är lite smidigare eller hur gör man?
 
  • Gilla
johannes81750
  • Laddar…
Alt. nr 1. Använd en sk. Rot-dosa går att fälla in i bef. väggar



images.jpg


Alt. nr 2. Använd en sk. Rot-ram + infälld apparat



imgres.jpg


Lycka till
 
Leta sen efter infällda uttag med 4 kontakter och berätta var du hittade dem ;)
 
Redigerat:
Infällda 4 vägsuttag finns väl inte helt. Vet att det finns gamla 3 o evt 4 vägs uttag fast de sticker ut en hel del från väggen. Passar visserligen i en vanliga A dosa.

Med rot dosor brukar man kunna lösa det mesta. En elektriker fixar det utan större bekymmer.

Förhöjningsramar finns i lite olika storlekar eller så kör man på de lite "fulare" uttanpåliggande brytarna/uttagen etc.
 
Blindnit skrev:
Leta sen efter infällda uttag med 4 kontakter och berätta var du hittade dem ;)
Leta själv du efter 4-vägs infällt.(om 4 kontakter betyder 4 uttagsbrunnar)

Gissar att du först får börja med att bygga dig en egen fabrik med en spec. utvecklingsavdelning för dylika prestanda krav.
 
-MH- skrev:
Detta är ganska nära. ;)

[länk]
Sickna moderna prylar det finns i dag.:surprised:
 
Tack för hjälpen! Det löste sig med en ROT-dosa.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.