Fyllnadsmassor
Kristinaswe: Vi har köpt ett hus med slänt i trädgården. Nu börjar det bli dags att förbereda för gräsmatta och då behöver vi lite massor. Oklart hur mycket, men gissningsvis runt 50 m³. Om nån vill bli av med massor så tar vi följaktligen gärna emot! #fyllnadsmassor #jönköping
Premiumpooler: Vi ska gräva för en pool i Staffanstorp och kommer att ha cirka 50 kubikmeter material tillgängligt. Om någon är intresserad av att ta emot detta, vänligen mejla oss på kontakt@premiumpooler.se. Med vänliga hälsningar, Premiumpooler
Nisserub: Hej, Schaktmassor mottages strax söder om Tvååker i Varbergs kommun för att fylla upp en tomt. Hojta till om ni har över som ni vill bli av med.
ALMA FRIMAN: Hej! Jag behöver ha flera last fyllnadsmassor. adressen är Östa 266-19593 Märsta Hälsningar Alma
Claes Sörmland: 1944 var kalkbruk fortfarande väldigt vanligt och det faktum att du kan smula sönder det i handen tyder på kalkbruk utan cementklinker i. Viktigast är nog att få ned all lös puts för att det ska bli bra. Tar du ned all puts kan du putsa med kalkcementbaserad putsbruk istället om du vill. Helst ska du näta, alltså för säkerhets skull. Den vanligaste säckprodukten på kalkbrukssidan
Stefan_E: Man behöver inte bygga på alla fyllnadsmassor. Man kan vilja jämna ut eller fylla upp marknivån av andra orsaker. Hur vet du att det är pcb i leran? Pcb kommer från vissa byggnader, men tomten är obebyggd. Eniro historiska flygfoton år 1955-1967 visar att det var åkermark utan bebyggelse där tomten är. SGUs jordartskarta visar glacial lera som bildades då inlandsisen drogs tillbaka.
Mishee: Hej, Bygger hus i Kungälv och skulle behöva bli av med schaktmassor. Osäker på volym då de började med markarbetet igår (24 Januari). Kontaktade kommunen om råd för att bli av med dem. Fick en del bra svar, så har skickat några förfrågningar till diverse företag. Men ville se mig för här också ifall någon hade erfarenhet av just detta i Kungälv.
fsn: [citat] Ph.... Det finns kanske en anledning att man blir kommunanställd?
Henningelvis: Om du hittar bitar av kakelugn och det är svart av kol på de vita bitar du hittar, så gissar jag att det är bitar av kalkbruk som suttit i någon form av eldstad eller ännu troligare i rökgången. Man har antagligen rivit en rörspis eller kakelugn och istället för att frakta bort den använt den som fyllning.
anders07: [citat] Det är väl inte tvärtemot...? Det är ju ett alternativ... Det beror på hur slätt och tjockt man vill/kan lägga också...
Hybro: I min stora täljstensugn, lägger jag på eldfast lera med krossad porslin varje sommar när det inte eldas. Vattnar ordentligt först... Eldar försiktigt efter typ en månad. Köper hos en kaminförsäljare. Ugnen installerad 2001 som används dagligen kalla årstiden började uppvisa urfrätningar i eldstaden för 10 år sen.
Rejäl: Det vanligaste man murar med i Sveriges är murbruk B men det finns C med.. Antingen får du ta med dig en bit fog till någon bygghandel som säljer murbruk ifrån Weber, Finja mm.. Eller så finns det stavar att låna hem för att se kulören.. Obs här i Göteborgstrakten har vi Brukspecialisten, Derome och Beijer som har dessa sortiment..
MariSoffi: Tack, sorry för otydlighet. Huset är byggt av lättbetong
henrik762: Hej! Funkar det att lägga en ganska tjockt lager grovspackel( Beckers) direkt på spånskiva för att jämna till. Har fått byta en skiva som blev för låg mot resten av golvet. Eller behöver man lägga något innan för att inte spånskivan ska bli fuktigt?
Harestad drottning: Hej! Vi håller på med gräva en parkeringsplats utanför huset. Därför behöver vi bli av massor jordmassor. Ni som vill ha får gärna komma hit och hämta.
Anonymiserad 184001: Jag söker 2 st stora och platta naturstenar. Ingen Sprängsten. Ena stenen bör vara ca 300x1000x1000 mm. Den andra 200x500x500 eller liknande. Någon som vill bli av med från något poolbygge eller grundbygge max 200 km från Stockholm?
K. L: [citat] Perfekt, jag bor i Malmö kan du komma ikväll. 😉
prototypen: Ja vad gör man inte för sina barn. Min erfarenhet av studsmatta är att det är kul några gånger. Ett av barnen drog ut skarvsladd och dator och satt och spelade datorspel med en kompis på studsmattan, ja den användes ju den dagen. Lägg trall runt mattan som om det vore en pool. Protte
asarhadonadam: Jag har överblivna schaktmassor i Huddinge (blandade jord- och stenmassor) som jag vill bli av med. Om du behöver fyllnadsmaterial eller har ett projekt där dessa kan komma till användning, hör gärna av dig! Jag kan även vara behjälplig med transporten beroende på avstånd och mängd. PM:a mig för mer information eller om du har några frågor!
Danne_83: Kommer inom någon vecka köra iväg fyllnadsmassor i Örebro, ett markprov är på gång att göras. Massorna är sandig morän, kan finnas något inslag av fast lera. Levereras gratis inom inte alltför långt avstånd från Ekeby-Almby. Endast hela lass, ca. 20ton/lass. Finns mycket massor.
Berivan Gulec: Fyllnadsmassor bortskänkes mot bortforsling i Gemla som ligger i Växjö Kommun.
neo11: Ska du göra fogen själv? Blomspruta med diskmedel i på fingret. Aldrig fel att lägga in en bild.
Schwerd: Hej Jag ska bygga hus i Lerum och behöver fylla ut tomten och är således på jakt efter gratis sprängsten och fyllnadsmassor. Om någon av er behöver bli av med detta kan ni kontakta mig. Möjlighet för er att komma och lossa från den 12 oktober.
Häljarp: [citat] Tack för svar, herregud taklist låter ju självklart att jag inte tänkte på det! Verkar vara bästa lösningen och det skulle kunna fungera i den vinkeln med! Skall genast söka efter taklist! Tack igen