Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Fick avslag på bygglov för att man redan rivit

Elina Blom Westergren
Publicerad 13 apr 202148 kommentarer
En bygglovsansökan för ett garage i Halland har lett till en rörig process som nu hamnar hos länsstyrelsen.

En familj i Halland har fått avslag på sitt bygglov för ett nytt garage, men formuleringarna samt kommunikationen är minst sagt rörig. Enligt avslaget får man inte bygga så nära grannen, men om det gamla garaget hade stått kvar så skulle man fått godkänt eftersom det då hade varit fråga om en om-/tillbyggnad. Det nya garaget ligger nämligen på samma plats som det gamla, men byggs ihop med huset.

Följande går att läsa i avslaget: ”Om det aktuella garaget hade funnits på platsen och ansökan avsåg om- och tillbyggnad på så vis som nu föreslås hade ansökan sannolikt kunnat beviljas.”

Även entrén fick de kommentar på i bygglovsavslaget. Handläggaren menade att den borde ha placerats på andra sidan huset.

– Andra sidan? Då får vi dra en väg tvärs igenom trädgården, riva uteplatsen och sen ha entrédörren rakt in köket.

Familjen ifråga har en handikappad dotter och menar att de behöver garaget för att ha någonstans att parkera permobilen, och ombyggnaden gjorde de även för att de skulle få en handikappanpassad entré.

När tidningen Norra Halland kontaktar byggnadsnämnden känns man inte vid formuleringen om att familjen skulle fått godkänt om det gamla garaget funnits kvar. Istället lutar man sig mot att garaget ligger för nära grannen. Man känner inte till att andra grannar fått bygglov för samma placering och storlek på garage - den senaste 2014. 

Familjen rev garaget efter att de fått rivningslov, men före att de ansökt om bygglov, på grund av att de behövde dränera i samma veva och garaget var ivägen för den processen. Grannar i området har gjort samma sak och då fått bygglov.

Men att andra fått bygglov för större avvikelser mot detaljplan är förstås ingen garanti för att man själv ska få det. Familjen har dock överklagat och menar att det som står i bygglovsavslaget och det som kommunen sedan hävdar till tidningen Norra Halland är vitt skilda argument. Vidare anser man att det är underligt att de skulle ha fått godkänt om garaget inte hade rivits. Nu är det upp till länsstyrelsen att pröva vem som har rätt.

Läs också

  • Moras byggnadsnämnd får bakläxa på två bygglov
  • Måste garaget rivas eller är det preskriberat?
Svara
Gilla

Kommentarer

48
H
Det står i artikeln att TS tänkte bygga ihop det nya garaget med huset. Då är det ett annat garage än det som revs. Byggs garaget ihop med huset ökar bostadshus
· 1 maj
P
Kan bara hålla med , tyvärr sitter det många paragraf ryttare i våra byggnämder, som vägrar låta sunt förnuft råda. Bara hoppas det går bättre i nästa instans.
· 1 maj
J
Mästare på kommunikation då.
· 19 apr
Visa alla kommentarer

Populära forumämnen

  • P-bot från Hojab som kör fulspel, vad göra?

    Juridik
  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Förvirrad far som äger bostadsrätt

    Juridik

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,46

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.