Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi

Det blir ett entreprenörsansvar i byggbranschen

Elina Blom Westergren
Publicerad 14 feb 201891 kommentarer
Regeringen beslutar sig för att ställa ut löneansvaret på samtliga företag i entreprenadkedjan.
Statsminister Stefan Löfven och arbetsmarknadsminister Ylva Johansson.

Statsminister Stefan Löfven och arbetsmarknadsminister Ylva Johansson. Foto: Byggahus.se.

Regeringen har nu presenterat ett förslag för det entreprenörsansvar som diskuterats som en åtgärd inom bygg- och anläggningsbranschen. Förslaget innebär att om den anställda inte får ut lönen från sin arbetsgivare, kan den få ut denna från uppdragsgivaren till sin egen arbetsgivare. Om även det företaget håller inne lönen eller visar sig inte existera kan den anställda vända sig till huvudentreprenören.

Tanken är att detta ska motverka kriminalitet och fusk.

- Byggbranschen är en bransch med stora problem med fusk, bristande säkerhet och ibland - dessvärre - även rent kriminell verksamhet. Det innebär att vi har oseriösa företag som utnyttjar svart arbetskraft, struntar i säkerheten och ibland ägnar sig åt ekonomisk brottslighet. Det innebär vidare att seriösa företag utsätts för en osund konkurrens och att människor far illa, säger statsminister Stefan Löfven och påtalar behovet av att städa upp och få ordning i branschen.

Deras analys är att förekomsten av långa entreprenadkedjor är en stor del av det här problemet, eftersom det gör det svårare för myndigheterna att få insyn. Detta utgör i sig en riskfaktor för brott. Därför har man velat finna en lösning där företagen själva får ett större ansvar för de här kedjorna.

- Vi inför ett entreprenörsansvar. Är vår avsikt att huvudentreprenören nu ska börja betala ut lön? Nej det är det förstås inte. Avsikten är att man ska ha koll på sin entreprenadkedja. Syftet är att få ordning och reda i hela entreprenadkedjan, säger arbetsmarknadsminister Ylva Johansson och fortsätter:

- Vi har gjort förslaget så att det är ett strikt ansvar. Man måste betala och detta med ganska korta tidsperspektiv. Om det blir så att någon annan än arbetsgivaren betalar lönen så har det företaget sedan regressrätt och kan driva tvist mot det företag som från början inte betalat.

Regeringen inför också rätt för arbetstagaren att alltid få information om hela entreprenadkedjan. Detta är skadeståndssanktionerat - ger företaget inte ut informationen kan det leda till böter.

Mats Åkerlind, vice vd för Sveriges Byggindustrier, ser dock inget större behov av regeringens förslag.

- Det här är inget stort problem, vi har ingen stor omfattning av tvister av den här typen där den anställde inte fått sin lön.

Han tror istället att det kan komma att leda till dyrare byggen.

Läs också

  • Myndighet positiva till förslag om entreprenörsansvar
  • 12 frågor och svar om våtrumsintyg och kvalitetsdokument
Svara
Gilla

Kommentarer

91
P
Konsumenttjänstlagen gäller alltid och den tvingande delen har alltid företräde gentemot avtal. I övrigt baseras nog även dessa s.k. "hantverkarformulär" på AB
· 5 aug
T
Men AB04 eller ABT06 ska ju inte heller användas vid köksrenovering utan då finns de andra avtal som hantverksfoemuläret och konsumenttjänstelagen. Jo men nu ä
· 5 aug
P
och hur många "köksrenoverarkonsumenter" ingår där? Vilken avtalsmall som skall ligga till bas för ett kontrakt beslutas väl gemensamt av beställare och levera
· 5 aug
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Ekonomi

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Öland

    Bekämpade parkslide framgångsrikt med salt – olagligt

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,54

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.