Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Byggahus.se
  • Start
  • Utforska
  • Forum
  • Senaste
  • Bevakningar
  • Deltagit
  • Kolla
  • Bilder
  • Populärt
  • Mest gillat
  • Visa 3 till
  • Medlemmar
  • Forumsök
  • Regler
  • Visa färre
  • Premium
  • Svarta listan
  • Hustillverkare
  • Jämför bolån
  • Jämför elförbrukning
  • Jämför bergvärmepump
  • Jämför luft/vattenvärmepump
  • Fråga experten
  • Bloggar
  • Quiz
  • Ordlista
  • Shop
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
© 2024 Byggahus.se
  • Start
  • Utforska
  • Forum
  • Senaste
  • Bevakningar
  • Deltagit
  • Kolla
  • Bilder
  • Populärt
  • Mest gillat
  • Visa 3 till
  • Medlemmar
  • Forumsök
  • Regler
  • Visa färre
  • Premium
  • Svarta listan
  • Hustillverkare
  • Jämför bolån
  • Jämför elförbrukning
  • Jämför bergvärmepump
  • Jämför luft/vattenvärmepump
  • Fråga experten
  • Bloggar
  • Quiz
  • Ordlista
  • Shop
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
© 2024 Byggahus.se

Redax blogg

Ut ur lastpallsträsket på 5 arbetsdagar

Av Marlen Eskilsson Publicerad 11 aug 2017 7 kommentarer

I juni funderade medlemmen KnockOnWood i tråden Lastpallsfolket på det här med att så många, inklusive han själv, har svårt att få tummarna ur och bygga en trappa till sitt enplanshus. I åratal blir den där lastpallen stående där framför entrédörren, istället för man bygger en ordentlig trappa.

lastpallsfolket_1.jpg

Jag tänkte på den tråden häromdagen när jag fick se mina vänner Cecilia och Henriks nya fina entrétrappa till fritidshuset, som Henrik just har byggt. Deras hus byggdes klart under förra semestern och den här semestern har det varit efterarbete, bland annat att ordna en entrétrappa.

henkes_trappa.jpg

Det tog Henrik ca 5 semesterdagar att handla material till och bygga den här trappan som är ca 5 kvm stor. Han grävde ut ca 40 cm djupt, la en markduk, fyllde ut med makadam, sedan stenmjöl och packade hårt. Därefter la han på stenarna, som är väldigt tunga (avsedda att bygga mur med). Stenen kostade 1700 kr, fogsanden 150 kr, sten som skulle ligga runt om ca 400 kr, markduk 100 kr, makadam och stenmjöl 500 kr. Total kostnad ca 2850 kr.

Hade Henrik istället anlitat en hantverkare för jobbet hade det tillkommit ca 8x5x490 kr=19600 kr, eller låt oss hoppas lite mindre eftersom en van hantverkare borde kunna göra jobbet snabbare än en hemmafixare som gör jobbet för första gången.

Ja, kan man inte bygga själv så blir det såklart dyrt att köpa även en liten entrétrappa till ett enplanshus på platta på mark. Är det inte konstigt att det inte ingår en entrétrappa per automatik när man köper ett hus?

Läs också

  • Pris på stensättning
  • Jämförelse: Sten eller trä på uteplatsen?
  • Spara kosing och gör jobbet själv – 15 prima byggprojekt från forumet
  • Fina trappor till trädgården
Gilla

Kommentarer

7
G
Hur packade han hårt? Med hyrd maskin eller?
· 13 aug
E
Är det verkligen två lager? Eftersom Marlen skriver att det är sten för mur så kan de lika gärna vara begravda stora stenar i mitten?
· 12 aug
M
Nu har jag kompletterat beskrivningen lite. Han hade handlat stenarna på Flisby (de är avsedda att bygga mur) och personalen där hade sagt att stenarnas tyngd gör att han inte skulle behöva hårdfoga e
· 12 aug
Visa alla kommentarer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.
Byggahus.se
Shop
Logga in
  • Byggahus.se är bäst i inloggat läge.

    Logga in eller skapa ett konto (det är gratis) för att starta, gilla och följa ämnen.

  • Logga in
  • Skapa konto
Start
Utforska
Forum
Senaste
Bevakningar
Deltagit
Kolla
Bilder
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Premium
Svarta listan
Hustillverkare
Jämför bolån
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft/vattenvärmepump
Fråga experten
Bloggar
Quiz
Ordlista
Fler