Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Byggahus.se
  • Start
  • Utforska
  • Forum
  • Senaste
  • Bevakningar
  • Deltagit
  • Kolla
  • Bilder
  • Populärt
  • Mest gillat
  • Visa 3 till
  • Medlemmar
  • Forumsök
  • Regler
  • Visa färre
  • Premium
  • Svarta listan
  • Hustillverkare
  • Jämför bolån
  • Jämför elförbrukning
  • Jämför bergvärmepump
  • Jämför luft/vattenvärmepump
  • Fråga experten
  • Bloggar
  • Quiz
  • Ordlista
  • Shop
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
© 2024 Byggahus.se
  • Start
  • Utforska
  • Forum
  • Senaste
  • Bevakningar
  • Deltagit
  • Kolla
  • Bilder
  • Populärt
  • Mest gillat
  • Visa 3 till
  • Medlemmar
  • Forumsök
  • Regler
  • Visa färre
  • Premium
  • Svarta listan
  • Hustillverkare
  • Jämför bolån
  • Jämför elförbrukning
  • Jämför bergvärmepump
  • Jämför luft/vattenvärmepump
  • Fråga experten
  • Bloggar
  • Quiz
  • Ordlista
  • Shop
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
© 2024 Byggahus.se

Redax blogg

Rätt storlek på platt-tv

Av Marlen Eskilsson Publicerad 1 sep 2006

Nu har jag ett nytt favoritprogram på tv. Det är det nya programmet Login på SVT2, ”programmet för dig som gillar ny teknik och vill få ut det mesta möjliga av dina prylar”.

Jag är verkligen inte intresserad av teknik, man skulle kunna säga att jag är totalt ointresserad. Men till och med jag bestämde att det här måste jag se nästa gång. Det handlade om precis sådant som vi håller på och diskuterar hemma. Vi har funderat på att köpa en ny tv i två års tid, men har inte kommit till skott. Det finns helt enkelt för mycket att välja på och det man vill ha när man tittar i affärerna kostar en förmögenhet.

Login tog t ex upp vår stora knäckfråga om hur stor bildskärm man ska ha på nya platt-tv:n och hur långt ifrån skärmen du ska sitta. Jag tycker att det ser löjligt ut med för stor skärm, Per tycker att det ser tufft ut. Nu blev vi lite klokare. Programmet slog hål på alla myter om hur stor skärmen ska vara för att vara optimal – t ex den om att den utsträckta knytnäven ska täcka hela skärmen när du sitter på ett optimalt avstånd. Programledaren frågade filmrecensenter som Orvar Säfström och Helena von Zweigbergk om var de sitter på bion för att få bästa filmupplevelse. Alla vill sitta i mitten. Sedan räknade han ut hur stort det avståndet motsvarar om du sitter framför tvn i vardagsrummet. Avståndet på bio motsvarar att du sitter mitt framför tv-apparaten hemma, precis som jag själv inte fick göra när jag var liten.
”- Du förstör ögonen”, sa min pappa. Och mina barn får inte heller sitta så nära tv:n.

Login visade också roliga gamla klipp från konsumentprogram om tv på den tiden det var nytt. Då skulle man akta sig för att placera tv:n i ett ljust rum och absolut inte låta barnen vara framför tv:n. Jag kommer inte ihåg allt, men det fick mig i alla fall att förstå att det inte är en sådan stor vetenskap att välja storlek på bildskärmen eller hur långt ifrån du ska sitta. Man ska använda sunda förnuftet och ta det som känns bra.

Nu kanske vi också kan köpa en ny tv. I alla fall ska jag titta på Login nästa vecka också.

Läs också

  • Så streamar du serier och filmer i fritidshuset
  • Höstens TV-nyheter 2020 - TV-apparaterna som lockar
  • Bygger upp 1700-talsgården Södra Björstorp igen efter brand - Husdrömmar
  • Husdrömmar: Wingårdhs Äggdal och återbesök
Gilla
Skriv en kommentar
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.
Byggahus.se
Shop
Logga in
  • Byggahus.se är bäst i inloggat läge.

    Logga in eller skapa ett konto (det är gratis) för att starta, gilla och följa ämnen.

  • Logga in
  • Skapa konto
Start
Utforska
Forum
Senaste
Bevakningar
Deltagit
Kolla
Bilder
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Premium
Svarta listan
Hustillverkare
Jämför bolån
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft/vattenvärmepump
Fråga experten
Bloggar
Quiz
Ordlista
Fler