Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
VVS & Inomhusklimat

Stort underskott av elektriker och VVS-montörer

Elina Blom Westergren
Publicerad 11 maj 201723 kommentarer
Allt fler branscher rapporterar att de går på knäna på grund av den höga byggtakten.
Flera branscher inom bygg- och installationsindustrin jobbar på övertid.

Flera branscher inom bygg- och installationsindustrin jobbar på övertid. Foto: Bild ur rapporten.

Det byggs för fullt i Sverige, men från flera håll kommer nu varningssignaler om att det råder arbetsbrist. Nyligen stämde även Installatörsföretagen in i den varningen. Deras kartläggning visar att det råder akut brist på elektriker och VVS-montörer, och att de skulle kunna anställa så många som 5 000 redan idag. 

Problematiken ligger både kommande i pensionsavgångar och ett kompetensglapp. På sikt behövs 5 600–10 800 nyanställda.

- Skillnaden mellan antalet yrkesutbildade och det kommande rekryteringsbehovet gör det omöjligt att bygga alla de bostäder som Sverige behöver. Enligt våra beräkningar kommer vi endast ha kapacitet att bygga drygt 400 000 bostäder av de 710 000. Redan idag, råder det stor brist på olika typer av byggnadsarbetare, elinstallatörer, vatten-, värme- och sanitetsexperter, kunniga inom ventilation, larm, fiber, kyla med mera. Enbart installatörsbranschen saknar med nuvarande byggtakt runt 10 000 yrkesutbildade, men med Boverkets byggambitioner behöver vi anställa det dubbla, skriver Installatörsföretagen i rapporten.

De varnar även för att många går på knäna idag med stora övertiduttag, och att detta inte är hållbart på sikt.

Deras förslag för att komma till rätta med situationen är bland annat en större, samlad satsning på yrkesutbildningar:

  • Kraftigt ökad volym av kvalitetssäkrad yrkesutbildning inom yrkesvux och inom yrkeshögskolan
  • En särskild yrkesvuxförordning för byggsektorn
  • Ett system som stimulerar yrkesväxling för vuxna genom utbildning och/eller anställning som företagslärling/trainee
  • Ett fungerande system för validering
  • Ett system där yrkesutbildning för unga och vuxna kan kvalitetssäkras med praktiska yrkesprov och branschskola

Regeringen meddelar att de hör vad branschen säger. I tisdags höll de möte med representanter från byggbranschen med målsättningen att hitta sätt att både akut och på lång sikt råda bot på problemet. Exakt vad det kommer att leda till återstår att se.

- På mötet den 9 maj lyftes de möjligheter som regeringen arbetar med för att branschen lättare ska kunna fortsätta den höga byggtakten. Regeringen har under mandatperioden satsat på ett ökat fokus på förbättrad matchning inom branschen men även på att öka antalet utbildningsplatser. Peter Eriksson lyfte även vikten av ett ökat industriellt byggande, och då gärna i trä. Genom industriellt byggande kan ännu fler yrkeskategorier vara med och bidra, skriver regeringen.

Läs också

  • Utredning lossar mark för byggande
  • Införs stöd till kommunerna för mer mark till småhus
Svara
Gilla

Kommentarer

23
A
Den som köper en hyresfastighet gör det troligen inte för egna utan för företagets pengar och den lär nog vara rätt saftigt belånad också :-) En investering at
· 16 maj
M
Jag avundas ingen hantverkare eller egenföretagare. Men jag kan torrt konstatera att hantverkare har inte dålig lön med tanke på längden på skolgången och hur t
· 14 maj
S
Av någon outgrundlig anledning så måste man alltid dra upp uppstartstiden som mått på hur tungt det är att driva bolag. De flesta bolag går tungt första åren, o
· 14 maj
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
VVS & Inomhusklimat
Badrum

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

Populära forumämnen

  • P-bot från Hojab som kör fulspel, vad göra?

    Juridik
  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Förvirrad far som äger bostadsrätt

    Juridik

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,16

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.