Altan & uteplats (forum) Annonsera Arkitektritat & extern design (forum) Arkitektur Badrum Badrum (forum) Bastu (forum) Belysning (forum) Bilder Biobränsle (forum) Bloggar Bygga Bygglov (forum) Byggnadsvård (forum) Cookies Ekonomi & Juridik El (forum) El & Teknik Facebook Fasad (forum) Forum Fjärrvärme & gas (forum) Fritidshus (forum) Fråga experten, advokat Fråga experten, arkitekt Fråga experten, byggnadsingenjör Fråga experten, byggnadsvårdare Fråga experten, elingenjör Fråga experten, inredningsarkitekt Fråga experten, plattsättare Fråga experten, trädgårdsdesigner Fråga experten, vvs-konsult Färg, måla & tapetsera (forum) Fönster & dörrar (forum) Försäkringar (forum) Golv (forum) Grund & Mark Grund & markarbeten (forum) Hantverkare (forum) Hemma hos (forum) Hustillverkare (forum) Information & feedback (forum) Inredning (forum) Isolering (forum) Juridik (forum) Kontakta oss Kök (forum) Kök & Inredning Köpa & sälja hus (forum) Köpes & bytes (forum) Länkguiden Lösvirke & timmerhus (forum) Medlemmar Miljö & hälsa (forum) Möbelsnickeri (forum) Nyheter Nyhetsbrev Olja & el (forum) Om Byggahus.se Ordlista Planlösningar (forum) Pool (forum) Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. (forum) Rapportera fel Redax blogg Quiz Referenser hantverkare & entreprenörer (forum) Regler Renovera Småhus, garage, friggebod, m m. (forum) Socialt & projekt (forum) Solvärme & vindkraft (forum) Start Stenhus (forum) Säljes & skänkes (forum) Tak & vind (forum) Teknik (forum) Tillbyggnad (forum) Tipsa redaktionen Tomt & Trädgård Tomter (forum) Träd, buskar, häckar & gräsmattor (forum) Trädgård allmänt (forum) Trädgårdsmaskiner (forum) Tvättstuga (forum) Vatten & avlopp (forum) Ventilation (forum) Verktyg, maskiner & fordon (forum) Vitvaror (forum) Värme Värme allmänt (forum) Värmepumpar (forum) Växthus (forum) Wiki Övriga diskussioner (forum)

Flest klagomål på hantverkare

Uppdaterad 25 januari 2012 11:18 · Publicerad 24 januari 2012 15:38 · postad i Ekonomi & Juridik · taggad med Hantverkare

Problem med hantverkare är det vanligaste ärendet hos Sveriges konsumentvägledningar. Det visar färsk statistik från Konsumentverket.

Flest klagomål på hantverkare

Sedan 2005 har Konsumentverket fört årlig statistik över vilka ärenden som kommer in till landets konsumentvägledningar. När man nu har sammanställt siffrorna för 2011 visar det sig att problem med hantverkare toppar listan – igen. 

annons

2011 kom det in 94 000 klagomål* till konsumentvägledningarna, nästan 20 000 av dem berörde boende. Över hälften av dessa ärenden i sin tur, dvs 10 000 st, rörde tjänster utförda av hantverkare. 

Ofta handlar klagomålen om att arbetet blev dyrare än utlovat eller inte utfört på det sätt som konsumenten hade uppfattat var avtalat.

Konsumentverkets jurist Mari Gremlin tror att klagomålen skulle minska om fler skrev avtal om arbetet som ska utföras:

– Ett skriftligt avtal minskar risken för missförstånd och det blir lättare för dig att få rätt om du är missnöjd och gör en reklamation, säger Mari Gremlin.

– Att så många klagar på tjänster som rör boendet behöver inte betyda att branschen som sådan har stora brister. Att köpa eller renovera en bostad är för de flesta den största affären man gör i livet. Uppstår det en tvist är man därför mer benägen att vända sig till sin konsumentvägledare för hjälp, fortsätter hon.

Här kan du läsa om hur du blir proffs på att anlita hantverkare.

* Totalsiffran över klagomål är inget exakt mått på konsumenternas problem eftersom 64 av landets 290 kommuner inte ingår i statistiken. Siffrorna från Konsument Göteborg ingår inte heller i sammanställningen eftersom deras kategorier inte sammanfaller med verkets.

Marlene Eskilsson
marlene@byggahus.se
Visar 22 kommentarer

Inga hantverkare går in i jobbet med inställningen att lura kunden utantvister har andra orsaker såsom tex att kunden hade väntat sig ett slott för 20 kronor i byggkostnad (minus rotavdrag) eller att kunden vet hur lätt det är att med hjälp av konsumentverket få en halverad kostnad för bygget.

Hehehe! ytterligare en hantverkare som skyller på kunden! :D :D :D Tragiskt! Jo, jag är helt säker på att en hel del hantverkare går till jobbet med mål att lura till sig så mycket som möjligt! Om det sen gäller fusk med debitering, ROT-fusk eller helt enkelt bara slarv för att det ska gå fortare är en annan sak men byggbranschen är genomrutten!
Oavsett "truls" så är vi så många nu som reagerar och framförallt agerar, ni kommer inte att få det lika lätt nu! Vi tycker ni är för jäkla dåliga och vi accepterar det inte längre!

Vet ni att privatpersoner får samma rykte i branchen som beter sig illa mot hantverkare. Hantverkare är också privatperson glöm inte det. Vänta bara när media vänder och gör tvärtom. Jag förstår att vissa har svårt att hitta hantverkare.

Jo, det låter ju troligt att media skulle vinkla det så...! NOT! Hantverkare är envisa! :D Det är ALLTID kunden det är fel på! :D
Vidare "ax"; Hantverkare är ALDRIG privatpersoner i de villakvarteren där de bor! Dom är nästan alltid illa omtyckta pga att folk tycker illa om byggbranschen. Glöm inte det!

D.G, vad är du för en sorglig liten stackare som drar alla över en kam? Du spyr din galla anonymt i dessa artiklar. Jag antar det är därför du vågar också, Har du blivit utsatt själv för nått slarv/fusk? Hoppa in i forumet och berätta om din/era upplevelser och ge förslag på hur man kan förbättra istället. För här kommer du aldrig komma till skott med något.

Som i så många andra fall då folk hamnar i konflikt så är det sällan bara ena parten som är skyldig.
Det finns hantverkare som saltar sina räkningar. Överdebiterar på mtrl osv.

Sedan finns det kunder som tror att man kan totalrenovera en villa på en vecka (för de har ju sett att arga snickaren har gjort det). Kunder som bråkar om att hantverkaren har ett 10% påslag på materialet osv trots att de sparar pengar på det.

Men i grunden tror jag att de flesta kommer överrens. Jag menar 10000 klagomål låter kanske mycket men hur många tjänster utförs det inte mellan privatpersoner och hanverkare under ett år? Enligt statistik från skatteverket utförde ca 53000 företag tjänster åt drygt 500000 privatpersoner för 13 miljarder kr (före rot) under 2011. Det är bara de som var rot-arbeten.

Re: Daniel; Jag är inte sorglig, bitter, butter eller sur utan heligt förbannad! Jag har sagt det 1000 gånger, det finns säkert ett fåtal byggare som sköter sig men byggbranschen som helhet är genomrutten.
Att jag är anonym betyder ingenting! Debatten tillförs inget om jag berättar mitt personnummer eller telefonnummer!
Varför skulle jag inte våga? För att jag skulle få på truten av "byggarna"! Det skulle bara ytterligare bevisa min tes att byggbranschen är sjuk! Jag vet att det många drumlar där ute och jag vet hur hotfull byggbranschen kan vara. Därför tycker jag det är lugnare att vara anonym. Om jag bara hade haft mig själv att tänka på så skulle jag mer än gärna bjuda på både personnummer och telefonnummer. Men jag är rädd om min familj och jag vet att mina åsikter är obekväma för branschen.
Vad jag har råkat ut för har jag beskrivit på ett par ställen men det är egentligen inte relevant! Jag är lyckligt lottad att klara av det jag har blivit utsatt för men jag vet många som inte har samma tur! Och dom är det synd om! Och dom är allt för många!
På forumet tillåts jag inte skriva för att jag vägrar uppge mina personuppgifter. Forumansvarig påstår att dom kan garantera att mina uppgifter stannar hos dem...! Hur skulle dom någonsin kunna garatera en sådan sak! Det är helt omöjligt!
Det går inte att förbättra en bransch som inte erkänner att den har fel!!! Du har mängder med "byggare" på detta forum som, in absurdum, försvarar branschen och ALLTID skyller på kunden.
Jag har en tes om vad problemet är och den handlar om vilka alla dessa "byggare" är, vilken typ av personer dom är. Vilka var det i skolan som gick den vägen... Men jag utvecklar inte mer än så för det tror jag inte forumet klarar av... Men jag är 100% säker på att många av problemen har sitt ursprung där och jag är inte ensam om den tesen! Det är så polititskt inkorrekt att tycka så men det gör det inte mindre sant! Därför ser jag inte någon lösning på problemet. Möjligen om man kunde lyckas övertyga dessa människor att det förmodligen hade varit bättre business att ha nöjda kunder istället för lurade kunder.

RE: Noone70; 10.000 klagomål är bara toppen på isberget! Hur många tror du dom är som inser att det inte är lönt att klaga! Alla dom som råkat ut för "uttröttningsmetoden"! Alla dom som ringt och mejlat, ring och mejlat men aldrig får svar. Alla dom som blir hotade av byggbolagen; "Betalar du inte så stämmer vi dig". Alla dessa som är nertryckta och inte orkar driva sin sak! Har du överhuvudtaget tänkt på dom?!
Mörketalet är enormt enligt min mening! Jag har 20-25 grannar som inte ingår i din statistik! Samtliga känner sig lurade men har inte drivit sin fråga!

DG: Lugna ner dig lite... lite väl mycket rättshaveristvibbar nu ;)

Man kan vända på det oxå... Hur många av de 10000 är befogade klagomål? Hur många av dina 20-25 grannar har eg rätt(ojoj vad det renoveras i ditt kvarter... har alla dina grannar renoverat och är alla missnöjda?).

Klart de lönar sig att klaga. Jag har själv blivit felaktigt debiterad och har bestridit de fakturorna enligt de regler som finns. Så länge man är saklig och korrekt går det att få rätt.
Att bestrida en faktura är enkelt. (Att skylla på att de inte svarar på telefon eller mail är bara BS). Det räcker med ett fax, ett mail eller om man vill vara riktigt säker ett rekommenderat brev där man skriver att man bestrider fakturan. Sedan är det upp till byggaren att gå vidare. Har de inte tillräckligt på fötterna backar de. De kostar dem tid och pengar att gå vidare med stämningar, som dessutom oftast slutar i förlikning.

Men framför allt, välj rätt byggare från början. Många har tendens att välja den billigaste utan att fråga sig hur det kan komma sig att just den byggaren är mycket billigare än övriga.

RE; Noone70. När argumenten tryter så brukar rättshaveristkortet dras... Nej, dom renoverar inte, ännu... Det är helt nybyggda villor, därav att många har drabbats.
Du är så extremt naiv! Du måste ha träffat på den enda hantverkaren/byggföretaget som bryr sig om att någon bestrider en faktura! Alla byggare vet att det är väldigt riskfyllt att driva sin sak till allmän domstol och de allra flesta vågar inte göra det. Oavsett hur rätt dom har i sak.
Välj rätt byggare från början...! :D :D :D Jodu...

Jag har fullt av argument :) och jag är allt annat än naiv.

Jag har bestridit 5 olika fakturor från 4 olika bolag och de har backa helt eller delvis(så vi har varit nöjda) i alla fall. I inget av fallen har det ens varit snack om inkasso och/eller stämningar. Oftast har det varit "missförstånd" mellan hantverkaren som utfört jobbet och den som fakturerat... Det tror jag vad jag vill om, men vi fick den kreditfaktura som vi ville ha så jag var nöjd ;)

Ja precis, alla byggare vet att det är riskfyllt att driva ett ärende till domstol och i de ofta blir det en förlikning och då är båda parter lika stora förlorare/vinnare.
Är det då värt att hålla på att lägga ner massor med tid och pengar på att driva en rättsprocess när rättegångskostnaderna kan bli högre än vad de får ut? Dessutom, för varje timme de håller på att bråka med kunder om fakturor tappar de en timme då de kan vara ute och tjäna pengar!

Låter mer som ni har köpt dåliga hus från en dålig husleverantör snarare än haft med oseriösa hantverkare att göra. Älvsbyhus? ;)

Åjo, lite naiv är du nog! :D I varje fall om du tror att det är så här det brukar fungera ute i byggarsverige! Jag kan bara gratulera att du har lyckats så väl men jag tror inte att de flesta vågar/kan göra på det viset. Jag är helt säker på att byggare inte vill hamna i tvister men deras vana i branschen gör att deras hot om tvist tvingar kunder att acceptera något som dom inte egentligen vill. Kunden är räddare än byggaren för en tvist och det utnyttjar byggare i Sverige varje dag!
Jag har råkat ut för en dålig husleverantör (dock inte ÄH). Det är ju det som är problemet, att alla småhusleverantörer har för många missnöjda kunder! Att man sen drabbas av alla de hantverkare som kommer hit och ska "fixa till" alla felen gör ju inte saken bättre. Därför tror jag många föraktar inte bara företagen utan alla de hantverkare som kommer hem till dig och ställer till värre problem än det var från början. Att dom dessutom inte skäms över alla de brister som uppkommer tror jag dom flesta blir frustrerade över.
När vi ändå talar om Älsbyhus! Där har du mitt största resonemang varför man inte kan ta "nöjda kunder" på allvar! Dom tillhör definitivt kategori 2 av kunder!
Förstår du situationen med mina grannar eller ska jag förtydliga ytterligare? Dom renoverar alltså inte utan har byggt "nya" hus med diverse olika husleverantörer (även ÄH). Du förstår nu va? :D

Vet inte om min kommentar kom med.... Men vill gärna säga igen att jag håller med dig så hårt DG. Är själv en av de där som inte orkade psykiskt med hot om stämning och hotfulla hantverkare. Så vi betalade oss ut situationen och står nu med ofärdigt hus och inga pengar. Ruttet!

Är den som luras eller den som låter sig luras som är korkad??
Skämt åsido så vill jag inte ge mig in i någon pajkastning åt vare sig det ena eller andra hållet. Jag är själv hantverkare och jag är väl medveten om att många i min bransch ger alla ett dåligt rykte. Jag har själv en hög akademisk utbildning och jag vet att alla byggare inte är skolans "rötägg". Jag har dock träffat en hel del hanverkare som är just rötägg. Men jag har också stött på en hel del kunder som gör allt för att lura till sig så mycket som möjligt för så lite som möjligt. Har man begått fel som hantverkare ska man självklart stå för det vilket jag själv erfarit när jag var färsk i branschen. Något jag saknar i sammanhanget är en yrkeskvalitet hos hantverkaren och en stolthet, men också en kund som vågar säga från början hur han vill ha det i stället för att komma i efterhand och kräva en halvering av fakturan. Har man en god komunikation och ordentliga avtal så brukar det mesta lösa sig.

Säger absolut inte heller att alla hantverkare har onda intentioner. Vi råkade ha otur denna gång, men har haft superduktiga, kompetenta och pålitliga hantverkare i ett annat projekt. Men det går ju tyvärr inte att neka till att problemen är rätt utbredda i just byggbranschen och självklart blir man rätt less när man drabbas, särskilt som privatperson. Handlar kanske inte så mycket om att man är korkad som "låter sig luras" utan mer (i vårt fall iallafall) om att man gör en cost/benefit på att köpa sig fri från magont, hotfulla brev och konflikt. Vi krävde ingen reduktion i pris men ville inte betala senaste fakturan förrns de hade åtgärdat de uppenbara fel som hade gjorts i arbetet (bekräftade av besiktningsman). Då stoppade de arbetet (typ halvvägs in i entreprenaden) och hotade att stämma oss för förlorad arbetsintäkt. Sen vägrade de svara på varken telefon eller email i en vecka, vi ringde och skrev varje dag. Trodde först det var ett skämt men det var det ju tyvärr inte :)

Blir så trött! 25 år i branchen, aldrig fått ett klagomål, undrar om de är något fel på mig.

Konsigt att byggahus tillåter oreggade chattar. DG kan ju vara hantvarkarkundernas svar på Breivik! Att det blir missnöje hos köpare ibland kan ju faktiskt bero på att beställarna inte har kompetens att beställa. Förr anlitades det folk till detta, men efter TimellTV anser alla i stugorna veta allt om hur man samordnar hantverkare från olika skrån. Du med DG(enererad)?

RE; Busig; Ytterligare en hantverkare som skyller på kunden! Fattar du inte att du bara bevisar min poäng?! Tycker du verkligen att man bör använda tragedin i Norge som du gör...?! Bevisar bara ytterligare min poäng om vilka personer det är som är "byggare! Tragiskt!

DG. Tragiskt är att du för ett svartvitt resonemang. Du har erfarenhet av ditt och dina grannars upplevelser. Hantverkare har ett betydligt större spann att jämföra med. Klart att det finns rötägg inom byggbranschen likväl som man kan hitta dem inom bank och mäklarfirmor. Om du ser det så kan du tillföra debatten något och inte bita fast i alla hantverkares ben för att en sådan varit stygg mot dig. Du insinuerar att alla hantverkar är fd mobbare från obsklassen med få högskolepoäng. Kom igen och vakna. Hantverkare är ingen homogen enhet och där finner man både enfaldiga som briljanta (och kom inte med att det väger över åt det enfaldiga). Att säga att problemen är särskilt utbredda i byggbranschen är ett emotionellt betyg och säger mest att de enda stora affärer jag gjort som privatperson är att köpa mitt hus och renovera det. "Då blev jag ledsen eftersom mäklaren inte gjorde rätt och byggaren inte var seriös." No shit, sånt händer, men av antal utförda arbeten av hantverkare och för all del mäklare så är procenten missnöjda kunder låg. Statistik måste byggas på verkliga grunder. Artikeln är bra skriven. Läs den istället för bara rubriken.

Busig; Jo, så är det nog... :D

Det är nog ingen som ifrågasätter att det faktiskt var "de som hade mest otur när dom tänkte" som gick "bygg utan anledning-linjen" och att det är en del av alla problem vi ser idag. Däremot tror jag att DG får svårt att nå framgång i möjligheterna att ändra på branschen genom att påpeka detta.

Kommentarstext

  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <br> <p>

Plain text

  • Inga HTML-taggar tillåtna.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <p> <br>
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
annons

annons

annons

annons

Senast bloggat
igår 19:30
Marlene Eskilsson
igår 13:17
johan_mlg
24 maj 21:29
Heidi Mikalsen
22 maj 15:42
Marlene Eskilsson
19 maj 09:42
Heidi Mikalsen
Annons