Administrator
· Skåne
· 6 435 inlägg
I vår nya tillbyggnad har vi tre ekytterdörrar som riskerar att slås sönder om de står på vid gavel när det blåser. Igår var vi på Bauhaus men där hade de bara några riktigt fula och klumpiga dörrbromsar från Tyskland och en helvit Assa fix-variant med plastdetaljer som inte passar i stilen.
Var hittar vi snygga dörrbromsar? Jag vill inte att dörrbromsen har synliga plastdetaljer. Gärna i galvaniserat stål, men rostfritt eller borstat stål går kanske också bra.
Var hittar vi snygga dörrbromsar? Jag vill inte att dörrbromsen har synliga plastdetaljer. Gärna i galvaniserat stål, men rostfritt eller borstat stål går kanske också bra.
Administrator
· Skåne
· 6 435 inlägg
Tack! Hittade själv en stilrenare variant (tycker jag) http://www.skanebeslag.se/katalog.php?kat=1226&fam=3377 men tyvärr så kostade den över 1975 plus moms vilket jag tycker låter mycket. Någon som vet om man kan köpa den billigare någon annanstans? Behöver 3 stycken.
Diversearbetare
· Göteborg
· 9 164 inlägg
Den vita Fix-bromsen finns i grått/gråmetallic också. Funkar väldigt bra annars.
Liknande trådar
-
Förslag på "snygg och osynlig" stege till loft
Fritidshus -
Snyggaste budget bänkskiva förslag?
Kök -
Förslag på snygg (& gärna enkel) lösning för golvsockel i garage?
Attefallshus, friggebod, garage & andra småhus -
Snyggare än fastighetsbox, förslag önskas
Övrigt husrelaterat -
Förslag på snyggare dragning
El