Håller på med renovering av kök och funderar lite över elektrikerns tänkta dragning. Matningen är tänkt att komma upp genom redan befintliga hål i golvet (under stommarna) och dras ca 4 cm upp på väggen. (klamrad antar jag). Får man dra kabel efter golvet som han menar eller ska det borras upp nya hål så kabeln går rakt upp mot anslutningspunkterna?
Du får lägga en kabel hur snett och krokigt du vill, det är bara säkerhetsmässigt som styr om man får eller inte får. Sedan bör man ta hänsyn till det estetiska men det är mer en fråga om tycke och smak så där får du och elektrikern försöka samsas.
Du behöver nog mer än en kabel till köket, MINSTen till spis/ugn och en 5G1,5 övrigt som micro, kyl, frys,bänkuttag mm.
Totalt är det planerat för 7-8 grupper om jag förstod rätt (inräknat 3 för spis då). Kabeln kommer inte att synas bakom såvida man inte ligger på golvet och tar bort sockeln.