Visa ett inlägg
 
2008-07-28, 15:37
Citera |  #27

bygga_bos avatar
bygga_bo
Senior medlem
 
Medlem: nov 2007
Län: Skåne
Inlägg: 1 277
OHMSWEETOHM skrev:
Den säljs på Bauhaus. Som har en hel del Wagnerprylar. De vanligaste sprutorna iaf. Kanske kostar 2500:-? Har för mig att den låg på 3000 när jag köpte den. Caparol säljer också Wagner och kan beställa hem. Billigast är det förstås att köpa i USA som så mycket annat. Men då skall man konvertera ström också.

Har precis färdiställt trappan hemma som var lackerad furu. Använde då en Wagner W550. Körde med Caparols vattenbaserade färger. Snickerigrund och en lackvariant med glans 75 tror jag. Även shellac där det var genomsläpp. Resultatet är betydligt bättre och framörallt snabbare än vad man (jag) kan åstadkomma med pensel. Mycket bra precision också.

MEN, oavsett system så blir det färgdamm, så maska ordentligt. Om man som vi bor i renoveringen iaf.



Lycka till. M

Tack för infon! Jag kan inte minnas att jag har sett Paint Crew på Bauhaus när jag kollade på de mindre sprutorna. Men om inget annat borde de kunna beställa hem en. Det är helt klart värt pengarna om den är så bra som du säger.

Några frågor:

1) Angående färgdamm... det är förstås svårt att kvantifiera, men låt oss säga att jag skall måla en helt vanlig vägg i ett rum. Hur mycket av taket behöver då maskeras? Räcker det med en säg 50 cm bred remsa, eller behövs det mer?

2) Angående viskositet... du skrev i ett annat inlägg att färgen behöver späs i de mindre sprutorna. Hur är det med Paint Crew:en, klarar den vanlig vattenbaserad väggfärg som den är, utan spädning?

3) Till sist... det borde rimligtvis bli ett tjockare lager färg på väggen om man rollar på färgen. I viss utsträckning kan färgen då maskera eventuella missar i spacklingen, tex smågropar (luftbubblor). Med ett tunnare lager färg så syns defekterna lättare. Har du upplevt detta?

Tack på förhand!