|
Jo, som RobZombie skriver så är nog prisdiskussioner bäst att vänta med tills arbetet är avslutat. Fast om du betalar efterhand så har du ett problem isåfall. pengar du betalat in får du antagligen aldrig tillbaka.
Egentligen handlar det väl om att hålla inne alla betalningar tills arbetet är utfört som du önskar och/eller enligt Regelverken.
Men samtidigt är det ju lite galet att vänta med att säga till förrän efter det att kakel mm är satt, om det är så att tätskiktet eller annat är felaktigt utfört.
Akta dig för att acceptera felaktigt utförda arbetsmoment när du påpekar fel; för då har du ju inget att komma med när badrummet är färdigbyggt och du skall acceptera o betala.
Se till att dokumentera allt, så att du sedan har ngt att hänvisa till vid besiktningen av badrummet och eventuella prisdiskussioner.
När du skriver att golvet är betong, hur kommer det sig då att de nya rören kommer upp ur golvet? Man får inte gjuta in kopplingar och kopplingar får inte vara dolda. Värt att kolla upp.
Ang OSB och nya BKR så är jag ej insatt. OSB förbjudet i gamla BKR.
Senast redigerad av ohlgren 2010-02-09 08:55.
|