Checklista för el vid husköpet

Artikel: Uppdaterad 4 december 2009 13:43 · postad i El & Teknik · taggad med Checklista

Det är många som glömmer att kontrollera husets elsystem när de köper nytt hus. Det är varken bra ur säkerhets- eller ekonomisk synpunkt. Har du otur kan hela elanläggningen behöva bytas ut och då kan det bli riktigt dyrt. Kanske hade du kunnat få ett avdrag på köpeskillingen om du hade vetat?

Checklista el vid husköp

Ta hjälp av den här checklistan när du kontrollerar elsystemet, så att du inte missar något. Känner du att du själv är okvalificerad att göra den här genomsynen av elsystemet, anlita en behörig elektriker för att besiktiga husets elsystem. Att köpa ett par timmar av en elektriker är inga pengar i sammanhanget.

Vid centralen

* Kontrollera om elcentralen har någon form av gruppförteckning. En gruppförteckning förklarar vad varje säkring är till för och hur du hittar felet om det går en propp.

annons

* En riktig bonus är om det finns ett ringschema, vilket det ofta fanns förr. Med ett ringschema är det lättare att lokalisera var ett fel sitter, vid vilken grupp en propp har löst ut.

* Finns jordfelsbrytare? Det kan vara bra att installera en sådan om det inte finns.

* Är hela anläggningen jordad? Om inte, är det bra om anläggningen jordas.

* Kontrollera att huvudsäkringarnas botten har korrekt färg, dvs att de är anpassade för rätt säkring.

* Kontrollera att övriga säkringars botten och säkringar stämmer med det som står i gruppförteckning.

* En central med porslinssäkringar är inget fel, de fungerar utmärkt och går att komplettera med jordfelsbrytare.


Runt om i huset

* I samma rum får inte jordade och ojordade eluttag blandas, även om belysning kan vara ojordad i äldre hus. Observera att rumsbegreppet i öppna planlösningar kan variera lite. Vid tveksamhet konsultera en behörig elektriker.

* Titta hur kablar ser ut. Finns det felaktiga kablar typ lampsladdar som går in i dosor så var beredd på att det kan behöva bytas direkt.

* Kontrollera att alla kablar sitter fast, dvs sådana kablar som ingår i den fasta installationen. Lampsladdar får egentligen inte klamras och skall som sagts ovan inte anslutas fast i t ex dosor.

* Kontrollera att alla brytare fungerar och styr avsedda uttag.

* Om delar av anläggningen ser ut att vara utbytt, nyinstallerad eller ändrad, be gärna att få se fakturorna från elfirman.

* Om du har kunskap så lyft på några doslock och kolla hur det ser ut i dosorna. Är kablarna torra och håller på att ramla sönder är det läge att byta.


I badrum


* I badrum ska det finnas jordfelsbrytare om man har installerat ett 230V uttag. För rakuttag på 110V behövs inte jordfelsbrytare.

* Inga uttag får sitta så de riskerar att få vatten på sig. Föreskrifterna för var uttag ska sitt finns hos Elsäkerhetsverket.

* Om det finns elburen golvvärme SKALL det finnas jordfelsbrytare, antingen på hela centralen eller på badrummet för sig.

* Be att få se papper på installationen av golvvärmen. Det är ett krav att den ska installeras av behörig elektriker.

* Är badrummet utrustat med bubbelpool eller liknande så kolla att den är inkopplad av elfirma, dvs begär att få se faktura.


Utomhus


* Jordfelsbrytare är ett krav för uttag utomhus vid nybyggnad. Under resans gång har reglerna varierat kraftigt. På ett gammalt hus kan uttag som inte är skyddade av jordfelsbrytare sitta 1700 mm över mark eller vara försedda med lock och lås.

* Uttag som är skyddade av jordfelsbrytare får sitta på lägre höjd, dock på säker höjd från marknivå med hänsyn till snö etc.

* Gamla platta trefasuttag i metall bör bytas ut med hänsyn till olycksrisken, även om de får användas tills de är uttjänta.


Kent Ekberg är författare till checklistan och den är granskad av Niklas Ekström (expert på Byggahus.se) och Elsäkerhetsverket.

 

Läs mer
Marléne Eskilsson
marlene@byggahus.se
Visar 13 kommentarer

Bra text tycker jag. Denna sida om Eltest finns på nätet också: www.eio-eltest.se

kanonbra! Tycker det är många som bortser från elen när de ska köpa hus, men med en sån här lista underlättar det för husköparna kan man hoppas.

"I badrum

*I badrum ska det finnas jordfelsbrytare om man har installerat ett 230V uttag. För rakuttag på 110V behövs inte jordfelsbrytare."

Ska jordfelsbrytaren vara monterad i badrummet ??

Artikeln är inte alls bra! Herregud, här ger man återigen intryck av att amatörer ska kunna kolla elen själv! Läs bara den första frågan ( förlåt, all respekt till frågeställaren, det är ju ARTIKELN som ger en galen föreställning ). Det här är inga grejor för amatörer, hur sjutton kan en amatör överhuvudtaget känna igen en jordfelsbrytare. Och lyfta på dosor....jeeeesus.

Kontakta en elektriker och be honom genomföra ex en EIO Eltest!

Nej!
Jordfelsbrytaren placeras vid central och ansluts över berörd grupp eller över hela centralen.
Dock finns det uttag med inbyggt personskydd / jfb. vilket monteras oftast för motorvärmare eller kraftuttag utomhus .

Men om det inte finns några fakturor?(kan ju vara instalerat av en behörig elektriker men utan kvitto). Ska man avså från att köpa det huset då? Eller kan man be en elektriker säkerställa att allt är OK.

Hej alla här ute!!
Jag är ny här, så vill jag bara hälsa på er..

Ha de så trevligt
Isak Mahd

Om du ska ha en jordfelsbrytare till din motorvärmare skulle jag hellre rekomendera en personbrytare istället som bara tar den gruppen för motorvärmaren. Motorvärmaren i bilen orsakar oftast att jordfelsbrytaren löser ut och då kanske hela huset slocknar.

/ Fredrik Bengtsson

Varför är det viktigt att det finns jordfelsbrytare där motorvärmare ska anslutas?

nu måste de bli en ordning på alla jordfel.Se till att de fins elritningar i alla hus omedelbart.

" * Är badrummet utrustat med bubbelpool eller liknande så kolla att den är inkopplad av elfirma, dvs begär att få se faktura."

Jag har inga fakturor på jobben med mitt elsystem eftersom jag har gjort allt själv som behörig elektriker och jag skickar ju inga fakturor till mig själv.

Tänk på vem som utför EIO eltestet. Det är inte bara testet i sig som avslöjar alla felaktigheter utan erfarenhet.

Tyvärr är många intag (i bilen) till motorvärmaren kortslutna av väder/vind/dålig skötsel. Många kablar mellan bilen och huset har också fått stryk av olika anledningar. Därför är det en fördel med en separat jordfelsbrytare.

Kommentarstext

  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <br> <p>

Plain text

  • Inga HTML-taggar tillåtna.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <p> <br>
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.