Altan & uteplats (forum) Annonsera Arkitektritat & extern design (forum) Arkitektur Badrum Badrum (forum) Bastu (forum) Belysning (forum) Bilder Biobränsle (forum) Bloggar Bygga Bygglov (forum) Byggnadsvård (forum) Cookies Ekonomi & Juridik El (forum) El & Teknik Facebook Fasad (forum) Forum Fjärrvärme & gas (forum) Fritidshus (forum) Fråga experten, advokat Fråga experten, arkitekt Fråga experten, byggnadsingenjör Fråga experten, byggnadsvårdare Fråga experten, elingenjör Fråga experten, inredningsarkitekt Fråga experten, plattsättare Fråga experten, trädgårdsdesigner Fråga experten, vvs-konsult Färg, måla & tapetsera (forum) Fönster & dörrar (forum) Försäkringar (forum) Golv (forum) Grund & Mark Grund & markarbeten (forum) Hantverkare (forum) Hemma hos (forum) Hustillverkare (forum) Information & feedback (forum) Inredning (forum) Isolering (forum) Juridik (forum) Kontakta oss Kök (forum) Kök & Inredning Köpa & sälja hus (forum) Köpes & bytes (forum) Länkguiden Lösvirke & timmerhus (forum) Medlemmar Miljö & hälsa (forum) Möbelsnickeri (forum) Nyheter Nyhetsbrev Olja & el (forum) Om Byggahus.se Ordlista Planlösningar (forum) Pool (forum) Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. (forum) Rapportera fel Redax blogg Quiz Referenser hantverkare & entreprenörer (forum) Regler Renovera Småhus, garage, friggebod, m m. (forum) Socialt & projekt (forum) Solvärme & vindkraft (forum) Start Stenhus (forum) Säljes & skänkes (forum) Tak & vind (forum) Teknik (forum) Tillbyggnad (forum) Tipsa redaktionen Tomt & Trädgård Tomter (forum) Träd, buskar, häckar & gräsmattor (forum) Trädgård allmänt (forum) Trädgårdsmaskiner (forum) Tvättstuga (forum) Vatten & avlopp (forum) Ventilation (forum) Verktyg, maskiner & fordon (forum) Vitvaror (forum) Värme Värme allmänt (forum) Värmepumpar (forum) Växthus (forum) Wiki Övriga diskussioner (forum)

Alla blogginlägg

  1. Dämpa ljudet med bubblor

    Publicerad av Marlene Eskilsson 2009-09-22 12:29 (Redax blogg)
    En sak jag oroar mig lite grand för vad gäller tillbyggnaden vi håller på med är - kommer det att eka? Vi kommer att ha kalksten på golvet och putsade betongväggar, högt i tak. Tänker mig en sparsmakad möblering. Risken för studsande ljud är överhängande skulle jag vilja säga.



    Jag vet i alla fall hur jag ska dämpa ljudet. Skrev ju en artikel om ljuddämpning förra året och jag vet att det inte finns så många ljuddämpande produkter att välja på.

    Surfade in på vår expert, inredningsarkitekt Christel Månssons hemsida Wobedo Design . Lila woolbubbles ungefär som de här gröna är placerade skulle jag definitivt kunna tänka mig. Vitt är också snyggt, tycker jag.


    Gröna Woolbubbles som dämpar ljudet.


    Vita Woolbubbles smälter in i väggen.


    Lila är min älsklingsfärg ...

    Här kan du läsa mer om ljuddämpnig.

    Christel Månsson hemsida Wobedo Design hittar du här.
  2. 2009-09-21: Väntans tider

    Publicerad av perkje 2009-09-21 22:01 (Stenhuset)
    Den utlovade leveransen vecka 36 av resterande två fönster och en tvättstugedörr kom aldrig. Fönstren ska vara på väg sägs det men när dörren levereras har vi inte fått svar på. Nu står bygget still och fasadputsningen kan inte slutföras. Utan att kunna stänga om huset kan inte heller inventarier till kök, badrum och tvättstuga med mera monteras.
    Ett ljus i mörkret är att takplåten är på plats sånär som på skorstenen och runt om denna.
  3. Kompromiss

    Publicerad av kewi08 2009-09-21 18:56 (Villa Trendig i Uppsala)
    Har idag varit i kontakt med Björklidenhus som erbjöd en kompromiss angående det enkupiga takteglet. Vi betalar hälften var, dvs. 9000:-, vilket vi tyckte var ett schysst förslag. Även om vi fortfarande anser att de borde ha kunnat gjort en bättre kalkyl från början så är det ändå en rimlig lösning för att kunna gå vidare. Nu vill vi ju att själva byggprocessen ska ta fart. Det visade sig också att kommunen tydligen gav Björklidenhus lite tveksamma svar angående takbeklädnaden i våras, men att hoppas på att byggnadsnämnden skulle stå för kulorna är ju snudd på verklighetsflykt...

    Ja, ja - nu skickas allt in så att vi förhoppningsvis kan få ett slutgiltigt inflyttningsdatum att sikta mot!
  4. Bakterier i duschen

    Publicerad av Marlene Eskilsson 2009-09-21 14:14 (Redax blogg)
    Att personer med nedsatt immunförsvar kan smittas av legionella vid en vanlig dusch, det visste vi. Men nu har forskare vid University of Colorado funnit att många duschar innehåller kraftigt förhöjda halter av Mycobacterium Avium, som är en bakterie som kan sätta sig på lungorna.

    Bakterien samlas på insidan av duschmunstycket i en slemmig biofilm. Koncentrationen är hundra gånger högre än i vanligt kommunalt dricksvatten. Läbbigt.

    Tydligen sätter sig bakterierna lättare i duschmunstycken av plast än munstycken av metall. Det är nog läge att skruva isär det där duschmunstycket då och då och rengöra det. Bara för säkerhets skull.
  5. Sand i Uddevalla SÖKES

    Publicerad av Hellooo 2009-09-20 22:18
    Vart får jag tag i sand låde sand i lös vikt i Uddevalla trakten?Stämmer det att vanlig bygg sand är annorlunda än sandlåds sand och kan vara giftig?

    Tackar.
  6. Björklidenhus går kräftgång

    Publicerad av kewi08 2009-09-20 18:49 (Villa Trendig i Uppsala)
    Det har blivit en fnurra på tråden mellan oss och Björklidenhus. Anledningen är den merkostnad på 18000:- för bytet till enkupigt taktegel som Björklidenhus i somras menade tillkom då kommunen hade ändrat sin tolkning av detaljplanen. Det har nu visat sig att det inte alls är någon överraskning att det ska ligga enkupigt taktegel på husen i Krisslinge park.

    I detaljplanen står att hus med träfasad "i första hand beläggs med enkupigt taktegel". Det finns inget "i andra hand" omnämnt i planen, vilket naturligtvis är en olycklig och kanske t.o.m. bristfällig formulering av kommunen. Men hur Björklidenhus kan ha tolkat detta som att tvåkupigt taktegel, vilket de tydligen räknade på i både kalkyl, offert och entreprenadkontrakt till oss, skulle vara ok är helt oförståeligt. Den enda tydliga takbeklädnad som omnämns i planen för ett hus som vårat är enkupigt tegel - oavsett om kommunen såg det som första, andra eller tredje hand. Varför Björklidenhus på egen hand valde att offerera, i strid med detaljplanens tydliga formulering, ett hus med tvåkupigt tegel är svårt att förstå. Lika logiskt hade det varit om de hade valt att offerera ett hus med halm-, torv- eller betongtak.

    Vi betalar Björklidenhus 24000:- för att de ska anpassa huset utifrån detaljplanen, vilket åtminstone vi trodde innebar att de skulle ha koll på vad som står i densamma. Det är av samma möjligtvis naiva övertygelse som vi tyvärr inte har upptäckt detta förrän nu. Den krassa sanningen är att Björklidenhus gjorde en dålig kalkyl och vill nu att vi ska stå för den sura notan, vilket är en något oppurtunistisk affärsidé.

    Vi får helt enkelt se hur detta löser sig, men ihop med den senaste tidens bristfälliga kommunikation från deras sida (vilket har försenat processen med ett antal veckor) krävs det nu att de ser till att göra rätt för att reparera vårt naggade förtroende för dem.
  7. Gips och gips och gips...

    Publicerad av yens 2009-09-18 08:02
    Torsdagen blev en dag som gick i gipsets tecken. Det är riktigt kul att se hur rummet får en ren och fin karaktär av gipsen, det blir en helhet på ett bra sätt. Förhoppningen är att gå loss med spackel under helgen, sedan följer ett par veckor med slipande och spacklande för glatta livet, innan det kommer bli dags för målningen.

    De där 6-8 veckorna som jag gav trappsnickaren som tid känns lite som att kastas mellan hopp och förtvivlan. Ena gången man kommer upp på ovanvåningen känns det helt rimligt att hinna, nästa gång känns det som man inte ens kommer att vara i närheten av klar vid den tidpunkten...

    Nu sätter dessutom min innebandy igång lite mer, och det tar ju tid det också, men jag är taggad, jag vill överraska trappsnickaren, genom att vara klar när han kommer på besök med en trappa under armen :-)
  8. Surfade för 256 000

    Publicerad av Marlene Eskilsson 2009-09-17 11:24 (Redax blogg)
    Helt utanför ämnet hus, bygga och renovera måste jag berätta om familjen som vid sin resa till Turkiet hade med sig en dator för att jobba, läsa mail och låta barnen spela spel.

    När de kom hem fick de en räkning från Telia på 256 000 kr.

    Det där kunde ha varit vår familj. Jag tar alltid med mig datorn och smygjobbar när vi är på semester. Nu ska jag verkligen kolla upp taxorna innan jag kopplar upp mig i fortsättningen.
  9. Press på mig själv...

    Publicerad av yens 2009-09-17 07:16
    Då har man satt lite press på sig själv då... I tisdags var vår tilltänkta trappsnickare i huset och mätte och diskuterade. Det är skönt när man får bra vibbar från en hantverkare direkt, han kan sina grejer och det känns bra!

    Men så kom diskussionen om när han skulle leverera... Oj, plötsligt handlar det om när jag tror att jag är färdig med resten av bygget i princip... *gulp* kändes det verkligen som, det är ju ganska mycket kvar, även om det är otroligt mycket gjort... Hittills har effekten varit positiv, det blev ganska mycket jobb gjort igår, trots att det var en dag med innebandyträning. Vi får se om ett par veckor hur vi ligger till. Vad har jag sagt till trappsnickaren då, jo att vi vill ha trappan monterad om 6-8 veckor...
  10. Gjuter trappor idag

    Publicerad av Marlene Eskilsson 2009-09-16 15:57 (Redax blogg)
    Igår började våra gjutare bygga formar för tre stycken trappor som skulle gjutas idag.

    En entrétrappa.



    En inomhustrappa.



    Och en källartrappa.



    För någon minut sedan såg entrétrappan ut såhär. Snart klar!



    Om två dagar kan vi gå i trapporna.
annons

annons

annons

annons

Senast bloggat
igår 15:42
Marlene Eskilsson
19 maj 09:42
Heidi Mikalsen
19 maj 04:01
K_arlstrom
19 maj 03:09
K_arlstrom
18 maj 17:14
Marlene Eskilsson
Annons