Pixbohills - Nu börjar vi komma igång med bygget

Nu sätter vi snart igång

Publicerad av Pixbohills 2012-07-22 03:13
Läs med och se alla bilder på: http://pixbohills.bloggplatsen.se/

Under de senaste 7 år en har jag och min familj (fru och två barn 8 + 6) jobbat med att få ett bygglov för att bygga vårt nya drömhus på tomten där jag bodde som lite och även har bott de senaste 16 åren.
I dagsläget bor vi på 65 kvm i ett gammalt hus som tidigare var ett väveri.
På tomten (5 000 kvm) ligger även ett flertal andra hus: Ett funkishus från 1950-talet (som vi hyr ut), ett gammalt bostadhus från början av 1900-talet, en knektstuga (varje "rot" skulle för en knekt), ett stort förråd/garage och en knuttimrad bastustuga som jag byggde för några år sedan. Det står även en villavagn på tomten som vi hade tänkte bo medans vi bygger.

Nu i höstas fick vi äntligen ett positivt svar från kommun och nu börjar det bli dags att sätta igång. Vi väntar ännu på att lantmäteriet skall slutföra fastighetsbildningen men tanken är att bygget skall starta någon gång i januari - mars 2013.

Just nu har vi åtgärdat ett av kraven som miljö och hälsa krävde - En bullerdämpande vall (se nästa inlägg). Vi håller även på för fullt att anlägga nytt vatten och avlopp.
Som leverantör för vårt hus kommer vi välja Perssons Byggcentrum i Alingsås

www.perssonsbyggcentrum.se som bygger lösvirkes hus. Det blir ett 1½-plans trähus med ett ryggåstak i vardagsrummet på ca 180 kvm. Färgsättning och panel är ännu inte klart, men det kommer