Publicerad 2010-07-25 20:20 av Gelcka

Fasadarbete!

Ohoj vad det går undan!
Första gaveln är skrapad och grundmålad och nu ska vi börja med ena långsidan på huset! Gaveln var "lätt" att skrapa då den ligger på solsidan. Framsidan däremot har lite lite kvällssol och är därmed i bättre skick. Bra kan man tycka, men inte när det ska skrapas färg. Den sitter hårdare och då blir det musklerna som ska fram.. och dom tar tyvärr slut efter ett tag. I allafall i mina taniga armar.
Men över lag så går det jättebra. Bara av en strykning med grundfärg så fick huset ett lyft!
 
Betygsätt inlägget
Dela med andra

3 Kommentarer | skriv en kommentar

Marlene Eskilssons avatar
Kul att få se ert hus. Det ser jättefint ut.
Publicerad 2010-07-29 14:31 av Marlene Eskilsson

Varför skrapa hård färg?

Målarmästarn säger att lekmän ofta skrapar för mycket. Det som ska skrapas/slipas är löst sittande färg, tjocka färglager och grånat trä. Så varför ta i så hårt? Antar att ni har era skäl.
På mitt hus har jag oxå fått slipa mer än mäster talat om. Detta då förre ägaren målat över ytliga mögelskador. Vissa brädor var vettigare att riva o ersätta med nya. Fy vilket jobb det kan vara innan man får börja måla.
Skrevs 2010-08-11 kl 09:23 av gäst
Gelckas avatar
Tack för kommentarer!
Vi skrapade all färg för att vid en övermålningn inte ha få kanter- de "krokodilmönster" som var på fasaden. Färgen som satt på fasaden hade torkat så pass och bildat små små rutmönster.
Huset har inte målats på många många årtionden, så vi kände att den verkligen gjort sitt!
Hårt jobb men vi är jättenöjda med resultatet!
Publicerad 2010-11-12 07:45 av Gelcka

0 Trackbacks

Senaste blogginläggen av Gelcka



annons
annons
annons
annons
Annons